S dopingom sa v Riu roztrhlo vrece

12.08.2016 Celý región

Rio de Janeiro 12. augusta (TASR) - Čínska plavkyňa Čchen Sin-i, ktorá na OH v Riu de Janeiro obsadila štvrté miesto na 100 m motýlik, mala pozitívny dopingový nález. Podľa agentúry AP jej našli po finále v tele stopy po diuretiku hydrochlorothiazid.

Čínska plavecká asociácia (CSA) oznámila, že 18-ročná plavkyňa mala 7. augusta pozitívnu A-vzorku a následne požiadala o analýzu B-vzorky. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) si ju zároveň predvolal na vypočúvanie. "CSA sa bude týmto prípadom seriózne zaoberať. Vyžiadali sme si od Čchen plnú kooperáciu pri vyšetrovaní," sprostredkovala stanovisko CSA čínska agentúra Sin-chua.

Ide o prvý dopingový prehrešok v plávaní na OH 2016. Čchen Sin-i, ktorej unikol bronz na motýľkarskej stovke iba o deväť stotiniek sekundy, sa mala v Riu predstaviť aj na 50 m v.sp.

"Nepoznám detaily, takže nerád by som komentoval situáciu," uviedol pre AP Wang Šun, plavecký kolega Čchen Sin-i. K dopingovému previneniu sa zatiaľ nevyjadrili ani predstavitelia Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA). "Zachytili sme túto informáciu, antidopingová agentúra však zatiaľ neobdržala oficiálne potvrdenie pozitívneho nálezu. Budeme však prípad pozorne monitorovať," povedala hovorkyňa Čínskej antidopingovej agentúry Li Kche-kche.

Bulharka Daneková mala tiež pozitívny test na doping

Bulharská atlétka Silvia Daneková mala na OH 2016 v Rio de Janeiro pozitívny dopingový test. Tridsaťtriročnej Bulharke, ktorá mala v Riu štartovať v behu na 3 000 m cez prekážky, zistili zakázaný krvný doping EPO (erytroproteín).

Danekovú predbežne suspendovali a čaká sa na výsledok B-vzorky testu. "Bohužiaľ je to pravda, máme pozitívny dopingový výsledok," potvrdil hovorca Bulharského olympijského výboru.

Tréner chcel odovzdať dopingovú vzorku za svojho zverenca

Trénera kenských šprintérov Johna Anzraha vylúčili z OH v Riu de Janeiro po tom, ako sa vydával pri dopingovej kontrole za nemenovaného športovca. Ako informovala agentúra DPA, Anzrah sa mal pokúsiť odovzdať dopingovú vzorku namiesto jedného zo svojich zverencov.

Anzrah je druhým kenským činovníkom, ktorého vylúčili z OH. Podľa britského denníka The Telegraph sa jeho tvár nezhodovala s fotkou na doklade.

V stredu zadržala polícia na letisku v Nairobi po predčasnom návrate z hier šéfa kenskej atletickej výpravy Michaela Roticha pre podozrenia z korupcie a porušenia antidopingových pravidiel.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) začal s vyšetrovaním porušenia antidopingových pravidiel. "Berieme na vedomie rozhodnutie Kenského olympijského výboru, ktorý poslal domov trénera šprintérov po porušení antidopingových pravidiel a ďakujeme im za ich rýchlu reakciu," povedal hovorca MOV. MOV vytvorila disciplinárnu komisiu, ktorá sa bude zaoberať dotknutým športovcom a Johnom Anzrahom.
 

Vyberte región