Slovenské akvabely po debute v Riu: Rady by sme šli na 20.miesto

14.08.2016 Celý región

Rio de Janeiro 14. augusta (TASR) - Slovenské synchro plávanie má za sebou prvé vystúpenie pod piatimi olympijskými kruhmi po tucte rokov. Pauzu po Pekingu a Londýne zaplnili v Riu Naďa Daabousová s Janou Labáthovou a po úvodnej časti kvalifikácie párov žiarili veselosťou.

Za voľnú zostavu dostali známku 77,7000 bodu, usadili sa na 22. mieste a hoci to po pondelňajšom technickom programe s odstupom nebude stačiť na 12-členné finále, tým sa vôbec nezaťažovali. "Pocity sú výborné. Na olympijskú premiéru sme sa tešili a aj sme si to poriadne užili. Zároveň sme sa ale aj sústredili a myslím, že sa nám zostava podarila bez nejakej väčšej chyby," vyznala sa Labáthová. Aj pre mladšiu zo slovenského tandemu bola súťaž veľkým zážitkom. "Aj ja som si to užila, fanúšikovia boli super. Videli sme aj slovenské vlajky, sme spokojné."

Trénerka slovenského dua bola s voľnou zostavou Daabousovej a Labáthovej spokojná. "Našli sa tam drobné chybičky, no myslím si, že dievčatá podali veľmi dobrý výkon. Aj Gábor gestom naznačil, že to bolo fajn. Naďa s Jankou predviedli svoje maximum a mohli dostať aj vyššie známky. Po druhej časti kvalifikácie by sa mohli ešte posunúť smerom nahor, keďže technická zostava je ich silnejšou stránkou. Na uplynulých medzinárodných súťažiach za ňu dostávali lepšie známky ako za voľnú," povedala pre TASR Szauderová.

Obe dievčatá s trénerkou súhlasia, že technická zostava býva ich silnejšou stránkou vystúpení. Dúfajú, že sa im podarí prekonať slovenskú métu Veroniky Feriancovej-Strapekovej a Kataríny Havlíkovej, ktoré v roku 2000 obsadili 22. priečku: "My naše šance vidíme okolo dvadsiateho miesta. Dúfame, že nám druhá časť vyjde podľa predstáv a že sa ešte posunieme dopredu. Naše súperky poznáme, chodíme aj na iné súťaže a vieme, kde sa výkonnostne približne nachádzame," zdôraznila Daabousová. Väčšina olympijských synchroplavkýň to robí profesionálne, slovenské reprezentantky len tak napoly. Labáthová sa živí ako dizajnérka, Daabousová nedávno maturovala na strednej škole.

Slovenky boli v bazéne areálu Maria Lenk Centre každý deň tri hodiny od 4. augusta. Do piatka bolo všetko v poriadku, až v sobotu nastali problémy. "Bazén začal zelenieť. Tak prebehla nejaká výmenná akcia vody, vypustili nám rozplavový bazén. Ten je teraz prázdny a je tam ešte jeden, ten tiež vypustili a nejako to prečerpali do hlavného. Je to lepšie ako včera, už to nie je zelené, ale stále je to trochu špinavé," referovala Labáthová.

Akvabely, hoci žiaria noblesou a ženskou subtílnosťou, nie sú žiadne fajnovky. Lenže istým spôsobom takéto neželané zmeny vnímajú a Labáthová v tejto súvislosti konštatovala: "Pod vodou je vidieť horšie, všetky máme rovnaké podmienky, ale veru nie je to optimálne. Chvalabohu dnes vyšlo slnko, takže tá viditeľnosť nebola až taká hrozná. Trochu sme sa večer obávali, či to do rána stihnú napustiť a či budeme mať do čoho skočiť, ale stihli to a aj teplotu dodržali."

Daabousová s Labáthovou majú šancu vylepšiť slovenské historické maximum, o ktoré sa pred 12 rokmi v Aténach postarali Veronika Feriancová-Strapeková s Katarínou Havlíkovou, ktoré obsadili 22. priečku. Odvtedy slovenské synchro nemalo svoje zastúpenie pod piatimi kruhmi.

Na čele súťaže dvojíc v Riu sa podľa očakávania usadili favorizované Rusky Natalia Iščenková so Svetlanou Romašinovou so ziskom 98,0667 b. Druhé sú Číňanky Süe-čchen chuang, Wen-jen Sun, tretie Japonky Jukiko Inuiová, Risako Micuiová.

Výsledky kvalifikácie voľného programu párov:

1. Natalia Iščenková, Svetlana Romašinová (Rus.) 98,0667
2. Süe-čchen chuang, Wen-jen Sun (Čína) 96,0667
3. Jukiko Inuiová, Risako Micuiová (Jap.) 94,4000
...
22. Naďa DAABOUSOVÁ, Jana LABÁTHOVÁ (SR) 77,7000
 

Vyberte región