Atletika: Rekordér Bolt vyhral siedme zlato na olympiádach

15.08.2016 Celý región

Rio de Janeiro 15. augusta (TASR) - Jamajčan Usain Bolt ovládol na OH 2016 v Rio de Janeiro finále behu na 100 m. Obhajca titulu a svetový rekordér triumfoval časom 9,81 s a získal siedme zlato spod piatich kruhov v kariére. Stovku vyhral aj v Pekingu 2008 a Londýne 2012 a stal sa prvým atlétom, ktorý dominoval na stometrovej trati na troch olympiádach za sebou.

Striebro si vybojoval Američan Justin Gatlin (9,89), z bronzu sa tešil Kanaďan Andre De Grasse (9,91).

Jeho rival Gatlin bol s umiestnením na stupni medailistov spokojný. "Tvrdo som na to pracoval 365 dní v roku. Byť vo veku 34 rokov dôstojným súperom týmto chlapcom, a dokonca skončiť na pódiu, ma napĺňa dobrým pocitom," hodnotil Američan.

Na štarte v Riu Bol už tradične nepatril medzi najrýchlejších, keď mal druhý najpomalší reakčný čas. Ešte do polovice pretekov viedol Gatlin, ale Bolt stratu z úvodu dohnal a svojim súperom zdrvujúcim finišom nedal žiadnu šancu.

"Čakal som lepší čas, ale som šťastný, že som vyhral. Splnil som to, čo som mal v pláne. Niekto spomenul, že sa môžem stať nesmrteľný. Ak vyhrám ešte dve zlaté medaily, tak môžem povedať dovidenia a odísť ako nesmrteľný. Cítim sa v lepšej forme ako v minulej sezóne. Uvidíme, ako to dopadne," povedal Bolt v prvej reakcii po zisku ďalšieho titulu olympijského šampióna.

Chce predbehnúť svoj vlastný svetový rekord


Bolt urobil prvý krok k tomu, aby v Riu zavŕšil unikátne treble. Na predchádzajúcich dvoch olympiádach triumfoval okrem stovky aj na 200 m a v štafete 4x100 m.

"Vždy som sebavedomý, ak ide o 200 m. Stovka je pre mňa vždy tou najťažšou časťou," citovala agentúra DPA slová Bolta. Jamajčan získal zlato na 100 m časom 9,81 s, ale posťažoval sa na absurdne krátku prestávku medzi semifinálovým a finálovým behom, ktorá trvala len 90 minút. "Nikdy som po 100 m nebol taký unavený," poznamenal Bolt.

Po dni odpočinku na neho čaká 200 m, kde nevylúčil možnosť atakovať vlastný svetový rekord z MS 2009 - 19,19 s. "Taká možnosť tu je, zostava na 200 m je dobrá," povedal Bolt. Držiteľ jedenástich titulov majstra sveta a teraz už siedmich zlatých medailí spod piatich kruhov má pred sebou cieľ skompletizovania zlatého hetriku: "Dokázať to trikrát by bolo úžasné. Nik to doteraz nedokázal, respektíve neskúsil. Pre toto som sem prišiel, aby som opäť dokázal svetu, že som najlepší. Mám za sebou prvý krok na správnej ceste," uviedol po prvom úspešnom kroku Bolt.

Dvadsaťdeväťročný Bolt sa v Riu tiež pokúsi spolu s jeho krajanmi ukoristiť už jeho tretiu zlatú medailu v štafete na 4x100 m.

Atletický svet šokoval Wayde Van Niekerk


Juhoafričan sa stal novým olympijským šampiónom v behu na 400 m, keď triumfoval v novom svetovom rekorde 43,03 s. O 15 stotín sekundy prekonal dovtedajšie maximum Američana Michaela Johnsona z roku 1999.

Striebro si vybojoval obhajca titulu Kirani James z Grenady, tretí skončil olympijský šampión z Pekingu 2008 Američan LaShawn Merritt.

Pre Van Niekerka, ktorý je majstrom sveta z Pekingu 2015, je to prvá olympijská medaila v kariére. Vo finále bežal v nevýhodnej ôsmej dráhe, ale jeho výkon to vôbec neovplyvnilo. "Bolo mi jedno, v akej dráhe som bežal. Chcem som podať čo najlepší výkon a to sa mi podarilo. Ten čas ma šokoval, bol takým bonusom k víťazstvu. Na trati som sa cítil dobre a vedel som, že čas v cieli bude dobrý," povedal 24-ročný atlét do kamier ČT Sport.

Michael Johnson sledoval prekonanie svojho "bradatého" rekordu v pozícii televízneho spolukomentátora priamo v dejisku olympiády. "Usain Bolt za chvíľu končí s kariérou, Wayde môže byť nová hviezda atletiky. Jeho výkon bol úžasný, nič také som predtým nevidel. Môže bežať pod 43 sekúnd? Podľa mňa áno. Mne osobne sa to nikdy nepodarilo," konštatoval Johnson.

atletika - finálové výsledky

muži:

100 m: 1. Usain Bolt (Jam.) 9,81 s, 2. Justin Gatlin (USA) +0,08, 3. Andre De Grasse (Kan.) +0,10, 4. Yohan Blake (Jam.) +0,12, 5. Akani Simbine (JAR) +0,13, 6. Ben Youssef Meite (Pob.Slon.) +0,15, 7. Jimmy Vicaut (Fr.) +0,23, 8. Trayvon Bromell (USA) +0,25

400 m: 1. Wayde Van Niekerk (JAR) 43,03 - svetový rekord, 2. Kirani James (Gren.) +0,73, 3. LaShawn Merritt (USA) +0,82, 4. Machel Cedenio (Trin. a Tob.) +0,98, 5. Karabo Sibanda (Bots.) +1,22, 6. Ali Khamis Khamis (Bahr.) +1,33, 7. Bralon Taplin (Gren.) +1,42, 8. Matthew Hudson-Smith (V.Brit.) +1,58


Fraserová-Pryceová je vo finále, má šancu na zlatý hetrik


Jamajská šprintérka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová postúpila na OH v Riu de Janeiro do finále behu na 100 m tohtoročným osobným maximom 10,89 s.

Jamajčanka sa môže zapísať do histórie olympijských hier ako prvá žena s troma zlatými medailami v rade z individuálnych disciplín, ak dokáže nadviazať na triumf na stovke z Londýna 2012 a Pekingu 2008. Najrýchlejším semifinálovým časom 10,88 s postúpila do finále jej reprezentačná kolegyňa Elaine Thompsonová.
 

Vyberte región