ŠIROKÉ: Obec počas osláv uvedie do obehu novú regionálnu menu \"Širocký sokol\"

08.07.2010 Prešov

Široké 8. júla (TASR) - Obec Široké v Prešovskom okrese si počas nadchádzajúceho víkendu pripomenie 690. výročie prvej písomnej zmienky.
V dňoch 10. a 11. júla sa bude konať niekoľko sprievodných akcií, na ktoré organizátori pozvali okrem obyvateľov obce aj jej rodákov.
Ako dnes pre TASR uviedol starosta obce Stanislav Bartoš, pri príležitosti osláv dajú do obehu novú regionálnu menu \"Širocký sokol\". Ide o mincu, ktorú si dala obec na objednávku vyraziť v Štátnej mincovni v Kremnici. Chcú ju používať ako odmenu pri súťažiach, upomienkový predmet pri iných slávnostných príležitostiach a výročiach.
\"K dispozícii máme 1600 mincí v zlatej imitácii a ďalších 30 je pozlátených 24-karátovým zlatom. Po dohode s miestnymi podnikateľmi bude táto minca v podstate akýmsi kovovým šekom alebo poukážkou, krytou samosprávou a bude sa dať za ňu v obci nakupovať. Jej neoficiálny výmenný kurz voči euru bude jedna k jednej, \" uviedol starosta.
Minca má priemer 27 milimetrov, na jej lícnej strane je vyobrazený miestny kostol v pozadí so siluetou pohoria Branisko a číslica jeden, na rube je vyrazený erb obce so sokolom.
Program osláv sa začína v sobotu ukážkou zásahu obecných hasičov pri likvidácii požiaru makety rodinného domu. Následne si zmerajú sily v hasičskej súťaži s kolegami z partnerskej obce Brzyska z Poľska. Popoludní futbalisti odohrajú zápas so svojím poľským súperom.
Oslavy pokračujú v nedeľu predpoludním svätou omšou, ktorú bude celebrovať rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Tadeusz Zasepa a jej súčasťou bude požehnanie nových obecných insígnií. Popoludní v kultúrnom dome udelia osobnostiam, ktoré sa pričinili o rozvoj obce, čestné občianstvo a ďalšie ocenenia. Rovnako bude do života uvedená nová publikácia Miestopisný slovník obce Široké. Vyvrcholením osláv bude o 17.00 h program \"Kalap dolu\", na ktorom sa predstavia folklórne telesá a speváci z regiónu.
Meno obce Široké, ktorá leží na východnej strane pohoria Branisko, sa po prvý raz objavilo v písomných dokumentoch v roku 1320 v súvislosti s dedičským konaním po šľachticovi Meršem zo Svinnej.
 

Vyberte región