Slovensko si v najnovšom prieskume OECD výrazne zlepšilo postavenie

20.04.2014 Bratislava

(Bratislava – 16.4.2014) - Slovenská republika zaznamenala v najnovšom kľúčovom prieskume organizácie OECD „Regulácia trhu produktov“ (PMR - Product Market Regulations) výrazné zlepšenie postavenia v rámci hodnotenia členských krajín organizácie. Vykazuje tak historicky po prvý krát nižšiu mieru regulácie ako je priemer krajín OECD.

Krajinami s najnižšími regulačnými obmedzeniami sú Holandsko a Veľká Británia. Naopak s najvyššími Izrael a Turecko. Slovensko, spomedzi 29 hodnotených krajín, dosiahlo 12. miesto. (V roku 2008 to bola 22 pozícia).

„Toto umiestnenie v hodnotení OECD je logickým vyústením snahy ministerstva hospodárstva o zlepšenie podnikateľského prostredia s cieľom , okrem iného, odbúravať administratívne zaťaženie podnikateľov“, konštatoval minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský.

Slovensko sa prieskumu, ktorý sa koná každých päť rokov, zúčastnilo po prvý krát v roku 2003, v dobe, keď ostatné členské štáty mali za sebou už prvý rad regulačných reforiem. Ukazovatele PMR sú založené na informáciách v oblasti regulačných štruktúr a regulačných politík a obsahujú tri hlavné komponenty: štátna kontrola, prekážky v podnikaní a prekážky pre zahraničný obchod a investovanie. Slovensko zaznamenalo zlepšenie vo všetkých troch oblastiach a stalo sa tak v porovnaní s rokom 2008 krajinou s tretím najvýraznejším zlepšením pozície v rámci PMR hneď po Grécku a Portugalsku. „Treba si uvedomiť, že pokiaľ posun Grécka a Portugalska skôr súvisí s povinnými reformami, ktoré tieto dve krajiny museli za posledné obdobie zaviesť, Slovensko tak spravilo z vlastnej iniciatívy“, zdôraznil minister T. Malatinský.

Najvýraznejší posun dosiahlo Slovensko v oblasti prekážok v podnikaní a zaradilo sa tak medzi krajiny s najnižšími obmedzeniami. Zlepšenie ukazovateľa možno pripísať najmä efektívnemu fungovaniu jednotných kontaktných miest a tiež zníženej administratívnej záťaži pre spoločnosti.

„Tento zásadný posun v rebríčku ma teší. Dokumentuje, že úsilie rezortu hospodárstva zlepšovať podnikateľské prostredie na Slovensku je správne a treba v ňom pokračovať. Máme tu ďalšie výzvy ako napríklad zlepšenie vymožiteľnosti práva alebo zjednodušenie spôsobu výberu odvodov. Toto sa musí stať prioritou nielen pre náš, ale aj pre všetky ostatné rezorty vlády“, pripomenul minister T. Malatinský.


Zdroj
http://www.oecd.org/economy/growth/indicatorsofproductmarketregulationhomepage.htm


Stanislav Jurikovič
hovorca ministra hospodárstva SR
 

Vyberte región