Vstupný areál do hotela Javorná zdobia drevorezby Mareka Mikluša

29.12.2007 Sabinov

Drienica 28. decembra (TASR) - Drevené plastiky od Mareka Mikluša zdobia od začiatku zimnej sezóny vchod do horského hotela Javorná v areáli rekreačného strediska Ski Drienica v okrese Sabinov.
Mikluš z malej obce Klenov v okrese Prešov sa insitnej drevorezbe venuje asi 20 rokov, no trvalé verejné umiestnenie svojich diel zažíva po prvý raz. Tri sochy z orecha, javora a lipy v nadživotnej veľkosti sú inšpirované slovenskými národnými zvykmi. Navyše v súsoší nazvanom Vítanie chlebom a soľou má socha muža podobu známeho šarišského národopisca, vyše 80-ročného Jána Lazoríka z obce Krivany. Plastika Ľúbosť, tvorená motívom Adama a Evy, je vyrobená z lipového dreva z katastra Drienice. Štvrtú sochu Kubo inštalovali pri krytej plavárni v tomto areáli.
Ako Mikluš pre TASR povedal, doteraz väčšinou tvoril na výtvarných plenéroch, a to aj napríklad vo Fínsku či v Nemecku. Považuje za česť, že mu majitelia hotela dali príležitosť a mohol vytvoriť plastiky, ktoré uvidia ľudia z celej Európy, ktorí sem prídu na sezónu alebo aj mimo sezóny.
Riaditeľ hotela Javorná a konateľ firmy MXM, s. r. o. , Miroslav Marton dodal, že chceli oživiť tento areál pred otvorením zimnej sezóny v polovici decembra práve takýmito umeleckými prácami. Hotel prevádzkujú celoročne a jeho 300-lôžkovú kapacitu využívajú nielen zimní rekreanti prevažne z okolitých štátov, ale počas roka hostia napr. z USA či Ázie. Na plenér, z ktorého vzišli spomínané diela, pozvali aj Stana Poleka z Košíc. Ten je autorom sochy Babička.
Mikluš má svoje diela v galérii v talianskom Turíne, vo Východnej, v Humennom. Plastiku pod názvom Marienka má od neho prezident SR Ivan Gašparovič, drevorezbu nazvanú Anjel daroval na koncerte v Prešove českému folkovému spevákovi Jarekovi Nohavicovi a plastika Anička sa nachádza v areáli Spišského salaša pod Spišským hradom. Z dreva vyrezal už i betlehem, vlani bol inštalovaný v Prešove, tohto roku je v Košiciach. Vyrába aj atypické detské ihriská, prvé štyri z jeho dielne osadili vo Veľkom Šariši v priebehu posledných troch rokov.
 

Vyberte región