Zanardi získal zlato aj v Riu, takmer 15 rokov po nehode

16.09.2016 Celý región

Rio de Janeiro 15. septembra (TASR) - Takmer presne 15 rokov po dni, keď stratil obe nohy pri havárii v Nemecku, získal Talian Alex Zanardi zlato na paralympiáde v Rio de Janeiro.

Štyridsaťdeväťročný niekdajší pilot F1 triumfoval v stredu 14. septembra v časovke na ručnom bicykli časom 28:36,81 minút pred Austrálčanom Stuartom Trippom a Oscarom Sanchezom z USA.

Zanardi prišiel o obe nohy 15. septembra 2001 krátko pred koncom pretekov American Memorial 500 seriálu CART v nemeckom Brandenburgu. Bol na čele pretekov a v záverečných kolách sa snažil dostať rýchlo na trať z boxov. V tom však vletel do dráhy Patrickovi Carpentierovi, ten sa mu stihol vyhnúť, no tesne za ním idúci Alex Tagliani už nie a vrazil do Talianovho monopostu z boku. Zanardimu amputovali obe nohy nad kolenami.

"Vtedy sa ma pýtali, či sa ešte niekedy posadím do pretekárskeho auta, no pre mňa bolo dôležitejšie dostať sa do kúpeľne a sám sa vymočiť. To som ale nedokázal, museli mi pomáhať. Bola to moja najvyššia priorita. Deň za dňom som získaval kontrolu a silu, sebavedomie, no a teraz som tu," povedal po zisku zlata v Riu.

Zanardi sa presadil už na predchádzajúcej paralympiáde v Londýne, kde si vybojoval dve zlaté medaily a striebro.
 

Vyberte región