Iránec Golbarnezhad zomrel po páde v cestných pretekoch

18.09.2016 Celý región

Rio de Janiero 17. septembra (TASR) - Paralympijské hry v Riu de Janeiro zasiahla v sobotu tragická udalosť. Po páde v cestných pretekoch v cyklistike kategórie C4-5 zomrel iránsky reprezentant Bahman Golbarnezhad.

Štyridsaťosemročný ázijský šampión spadol hlavou na zem v jednom zo zjazdov na 84 km dlhej trati a napriek rýchlemu prevozu do nemocnice ťažkým zraneniam podľahol. Úmrtie hendikepovaného športovca potvrdil aj Medzinárodný paralympijský výbor, informovala agentúra DPA.

Slovenský cyklista Patrik Kuril obsadil na XV. paralympijských hrách v Riu de Janeiro 4. miesto v cestných pretekoch kategórie C4-5. Na 84 km dlhej trati dosiahol rovnaký čas ako strieborný Brazílčan Lauro Cesar Chaman i ako bronzový Talian Andrea Tarlao. Všetci traja stratili 38 sekúnd na víťaza Daniela Abrahama Gebrua z Holandska. Trojnásobný medailista z Ria Jozef Metelka preteky nedokončil.

"Preteky som mal vynikajúco rozbehnuté. V koncovke som mal dobrú pozíciu, boli sme tam traja s Brazílčanom a Talianom, no odrazu do mňa premotivovaný Brazílčan odzadu napálil, chytil som v tej rýchlosti prudký balans a ledva som sa udržal na bicykli. Som rád, že žijem," povedal Kuril pre oficiálnu stránku SPV. Jeho krajan Metelka pocítil pri prudkom stúpaní bolesti z upevnenej protézy a radšej odstúpil: "Trénoval som na dráhu, na 4 km. Už časovka na 30 km bola krásnym bonusom. Preteky na ceste s prevýšeniami to je už celkom iná kategória."

V B-skupine na 99 km obsadil Vladislav Janovjak v tandeme s pilotom Jánom Gallikom ôsmu priečku so stratou 5:33 min na víťazného Holanďana Vincenta ter Schureho.

cestné preteky v cyklistike
skupina C4-5:
1. Daniel Abraham Gebru (Hol.) 2:13:08 h,
2. Lauro Cesar Chaman (Braz.),
3. Andrea Tarlao (Tal.),
4. Patrik KURIL (SR) všetci +38,... Jozef METELKA (SR) nedokončil
skupina B:
1. Vincent ter Schure (Hol.) 2:26:33 h,
2. Ignacio Avila Rodriguez (Šp.) rovn. čas,
3. Sreve Bate (V. Brit.) +0:30,...
8. Vladislav JANOVJAK (SR) +5:33
 

Vyberte región