Zuzulová v slalome v Maribore druhá, v disciplíne už tretia

13.01.2008 Celý región

Maribor 13. januára (TASR) - Slovenská zjazdárka Veronika Zuzulová obsadila druhé miesto v slalome Svetového pohára v slovinskom Maribore.
Vyrovnala tak svoj najlepší výsledok kariéry, pred týždňom skončila druhá v Špindlerovom Mlýne. Zuzulová zaostala o 46 stotín za Rakúšankou Nicole Hospovou, ktorá si upevnila vedenie v celkovej klasifikácii SP. Zuzulová o päť stotín odsunula na tretiu priečku držiteľku malého glóbus za slalom Hospovej krajanku Marlies Schildovú.
Zuzulová aj v Maribore potvrdila svoju unikátnosť v špičke slalomárskeho Svetového pohára. Ako jediná z užšej i širšej konkurencie SP absolvovala úspešne uplynulých 14 slalomov (z toho 13 posledných v prvej desiatke). Zuzulová vďaka druhému miestu v Maribore vyprodukovala aj svoje maximum v priebežnej pozícii slalomu SP, keď sa posunula zo 4. na 3. miesto so ziskom 311 bodov, v hodnotení SP jej patrí 11. priečka. V celkovo deviatom vystúpení prebiehajúcej zimy Zuzulová šiestykrát zabrala, rátajúc aj 21. miesto v obrovskom slalome. Dvadsaťtriročná Slovenka potvrdila štatút najkonštantnejšej lyžiarky užšej i širšej špičky medzi najhustejšími bránkami a už viac ako rok, celkovo v 12 slalomoch v rade rátajúc aj MS nezaváhala.
V prvom kole predviedla Zuzulová dynamickú a nebojácnu jazdu aj v strmšom previse, kde mala väčšina pretekárok problémy s udržaním línie zatvorených oblúkov. Trať sa pod vplyvom teplého počasia a dažďa rozbila okamžite po dvoch-troch štartujúcich, ale 23-ročnú Slovenku so štartovým číslom 6 to v precíznom slalomovom tanci medzi hustými bránkami nepribrzdilo a zaradila sa na druhé miesto o 35 stotín za Hospovou. Svoju pozíciu si udržala aj po druhej jazde, keď odrazila nápor Schildovej, ktorá zajazdila najrýchlejší čas kola. Hospová slávila najmä vďaka skvelému výkonu v spodnej časti trate jedenásty triumf v kariéry, štvrtý v slalome.
Zuzulová: "Trošku som sa obávala toho druhého kola, lebo trať nie je ľahká a navyše bola rozbitá. Zo začiatku som to tak nepociťovala, ale pred cieľom už áno a zle som triafala diery. Ale tak dúfam, že to víťazstvo ešte príde, " povedala po súťaži a na repliku ´je toto vôbec možné, takáto ohromná forma? ´ sa schuti zasmiala: "To sa aj ja sama seba pýtam... . Neviem, je to v každom prípade príjemný pocit, že konečne prišli za sebou takéto výsledky. Nie je to tá začarovaná trojka a už dve súťaže za sebou... Dúfam, že to takto pôjde ďalej. "

Heroický výkon so smoliarskym koncom predviedla Jana Gantnerová. Iba 18-ročná slovenská zjazdárka bola blízko-blizúčko k veľkému úspechu a možno aj k svojim prvým bodom v alpskom Svetovom pohári. Pri súčasnej forme boli proti iba podmienky na tradičnom podujatí "Zlatá líška". Gantnerová zašla v 1. kole 39. čas so štartovým číslom 57, ale to nie je podstatné. Pozoruhodne nízky je odstup od najlepších, 3,45 s od Hospovej a 3 sekundy a desatina od Zuzulovej. Tie však išli za výrazne výhodnejších podmienok na trati, ktorú systematicky ničili odmäk a dážď. A čo je úplne na "porazenie" mladučká lyžiarska deva zaostala iba 69 stotín za postupovým 30. miestom. Mimochodom, na ňom sa uvelebila rakúska hviezda, víťazka sobotňajšieho obrovského slalomu Elisabeth Görglová... "Ach tie diery... , " posťažovala sa TASR pretekárka, ktorej matkou je slávna Jana Gantnerová-Šoltýsová: "Ja si myslím, že som zo seba vydala úplne všetko. Čo sa z tej trate dalo vybiť, to som vybila, ale bohužiaľ, do tej tridsiatky som sa nezmestila. Na trati boli diery od viacerých pretekárok, takže nie jedna veľká, ale niekoľko. Bolo to sekané, nečakala som ich a vôbec nič som nevidela. Myslím si, že som išla úplne naplno, dala som do toho všetko, čo som mohla. "

Slalom žien v Maribore (Slovin, ) - 1. +2. kolo - výsledky

1. Nicole Hospová (Rak. ) 1:40,55 min
2. Veronika Zuzulová (SR) +0,46
3. Marlies Schildová (Rak. ) +0,51
4. Šárka Záhrobská (ČR) +1,10
5. Tanja Poutiainenová (Fín. ) +1,31
6. Sandra Giniová (Švajč. ) +1,54
7. Maria Rieschová (Nem. ) +1,61
8. Therese Borssenová (Švéd. ) +1,74
9. Chiara Costazzová (Tal. ) +1,77
10. Michaela Kirchgasserová (Rak. ) +1,94.

Celkové poradie v SP (18):
1. Hospová 699
2. Rieschová a Schild 574
4. Lindsey Vonnová (USA) 538
5. Poutiainenová 533
6. Julia Mancusová (USA) 523
...
11. ZUZULOVÁ 321

slalom (4):
1. Hospová 405
2. Schildová 360
3. ZUZULOVÁ 311
4. Poutiainenová 307
5. Záhrobská 256
6. Costazzová 225
 

Vyberte región