Vynálezca Bartko ukázal na autosalóne Energetický štvorlístok

13.10.2016 Nitra

Bojnice/Nitra 13. októbra (TASR) – Vynálezca Michal Bartko z Bojníc, autor viacerých patentov a priemyselných vzorov v oblasti získavania energie z obnoviteľných zdrojov, predstavuje na tohoročnom Autosalóne v Nitre opäť európsku a možno aj svetovú novinku - Energetický štvorlístok.

„Ide o nové technické riešenie na výrobu elektrickej energie pomocou fotovoltických panelov a jej uskladňovanie. Energetický štvorlístok je v prvom rade určený na nabíjanie elektroautomobilov, ale aj vodných skútrov v odľahlých miestach, kde nie je zavedená elektrická energia. Jeho kapacita je štyri až deväť kilowatthodín, čo takisto postačuje na potreby nízkoenergetického domu, chaty i hausbótu,“ vysvetľuje vynálezca.

Prototyp Energetického štvorlístka dokončil iba v posledných hodinách pred začiatkom výstavy. Je to skladačka z dielcov, ktoré jednotlivo majú okolo 19 kg. Takže je ich možné prevážať v osobnom aute. Pozostáva zo štyroch listov v tvare ďateliny, s celkovým priemerom 320 centimetrov, v ktorých sú osadené fotovoltické panely. Štvorlístok je na stonke z hliníka tak, ako aj ostatné časti, ktorou možno panely nasmerovať na južnú stranu, aby zachytili čo možno najviac slnečného svetla.

Vytvorená elektrická energia sa ukladá vo vodotesnej päte stonky. Takže ju možno ukryť pod zemou, ale aj pod vodnou hladinou, z ktorej bude trčať iba štvorlístok a elektrický kábel na napájanie. Elektrická energia sa ukladá v integrovaných batériách Blue energy (BE), ktoré sú tiež svetovou novinkou, pôvodne z USA, na báze oxidu manganičitého, uhlíka a slanej vody, kde ako separátor slúži priemyselná bavlna. Tieto batérie získali certifikáciu pre Európsku úniu iba v tomto roku.

„Nové BE batérie sú skutočne výnimočné. Spájajú v sebe všetky potrebné vlastnosti. V prvom rade majú trvale disponibilnú kapacitu a vysokú efektivitu až 85 %. Môžu sa opakovane vybíjať do nuly bez poškodenia a straty životnosti. V porovnaní s doteraz požívanými lítiovými alebo olovenými batériami, BE batérie nepotrebujú nákladnú údržbu a sú plne ekologické, možno ich opakovane vybíjať do nuly a ich životnosť je 15 až 20 rokov,“ dodal Bartko.

Podľa neho využívaním jeho Energetického štvorlístka sa vyrieši aj otázka využívania elektrovozidiel, ktorých ekologický prínos niektorí znalci spochybňujú, pretože získavajú „neekologickú“ energiu z verejnej siete.
 

Vyberte región