PHP-Nuke je super nástroj pre online publikovanie

16.04.2003 Celý región

PHP-Nuke je modulárny redakčný systém (redakčné systémy sa označujú\r\naj ako Content Management Systém - CMS) internetových stránok, určený pre\r\nredakcie inte...
PHP-Nuke je modulárny redakčný systém (redakčné systémy sa označujú aj ako Content Management Systém - CMS) internetových stránok, určený pre redakcie internetových časopisov, firmy a záujmové skupiny. Jeho kúzlo spočíva v modulárnosti, jednoduchej, užívateľsky - príjemnej obsluhe, možnosti offline editovaní obsahu stránok a nakoniec priaznivo nízkej cene (pôvodná - neupravená verzia je k dispozícii zadarmo).

Tento redakčný systém je vytvorený na báze skriptového jazyka PHP a databázy MySQL. PHP-Nuke, nástroj na aktualizáciu a vytváranie web stránok dokáže naozaj čarovať.
Filozofiou každého redakčného systému je hlavne: možnosť tímovej tvorby obsahu web stránky (časopisu) vo vopred stanovenej hierarchii redaktorov, prispievateľov a administrátorov. V tomto duchu funguje aj PHP-Nuke. V nasledujúcich riadkoch si popíšeme možnosti tohoto populárneho free redakčného systému. Základným stavebným prvkom v PHP-Nuke sú moduly a bloky. Moduly sú dynamické aplikácie ktoré zabezpečujú rôzne služby a funkcie redakčného systému. Príkladom štandardného modulu PHP-Nuke je modul News, ktorý zabezpečuje možnosť publikovania článkov v rôznych témach redaktorom a administrátorom.
Modulom je aj Web Links - ktorý slúži na zverejňovanie url adries zaujímavých web stránok, alebo modul Your Account (váš účet) 
- ktorý slúži na zaregistrovanie užívateľov.
Bloky sú statické alebo dynamické interaktívne časti redakčného systému PHP-Nuke a jeho modulov. Slúžia na sprostredkovanie navigačných funkcií - odkazy na jednotlivé časti web stránky, alebo jednotlivé moduly. Bloky tiež
zobrazujú samotný obsah modulov. Štandardne sú rozdelené do troch stĺpcov. Bloky aj Moduly môžu byť nastavené jednotlivo tak, aby sa zobrazovali buď všetkým návštevníkom web stránky, bežným registrovaným užívateľom, alebo len administrátorom PHP-Nuke. Ako príklad uvediem blok Login (na tejto web stránke), ktorý slúži pre prihlásenie užívateľov do PHP-Nuke. Blok sa štandardne zobrazí pre neregistrovaných (alebo neprihlásených) užívateľov, ale okamžite po zadaní mena a hesla t.j. prihlásení sa do redakčného systému blok zmizne a namiesto neho sa objaví iný blok “ Pre užívateľov” . Tento blok ukáže registrovaným užívateľom ktorý sú momentálne online - koľko ľudí je práve online, koľko ľudí je registrovaných, kto bol zaregistrovaný ako posledný a kto konkrétne je práve online. S toho vyplýva, že množstvo funkcií a vlastností redakčného systému PHP-Nuke môže byť skrytých pre bežného návštevníka, a odhaliť a sprístupniť ich je možné zaregistrovaním sa. Registrovanie je bezplatné, pri registrovaní je vyžadované zadať meno a e-mailovú adresu na ktorú vám bude automaticky a okamžite zaslané prihlasovacie meno a heslo. Heslo vám administrátor môže zmeniť na požiadanie.
Nabudúce sa budem venovať konkrétnemu opisu momentálne nainštalovaných modulov, blokov a možnostiam ktoré sú k dispozícii na tejto web stránke www.zivotpo.sk.
Pokiaľ vás zaujali načrtnuté vlastnosti PHP-Nuke a máte nejaké inteligentné otázky, potom na nich rád odpoviem.
(administrátor)
 

Vyberte región