Divadlo Jonáša Záborského uvedie tragikomédiu Mačacia hra

03.04.2008 Prešov

Prešov 3. apríla (TASR) – Premiéru svetoznámej tragikomédie maďarského dramatika Istvána Órkényho Mačacia hra uvedie v piatok Divadlo Jonáša Záborského v Prešove.
Príbeh divadelnej hry hovorí o láske dvoch sestier, ktoré majú k sebe blízko aj napriek tomu, že ich delí niekoľko sto kilometrov. Ich dialóg sa odohráva predovšetkým v telefonátoch a je o hľadaní lásky, sebaúcty a tolerancie. Spomínaná hra vyšla pôvodne ako román v knižnej podobe v roku 1966 a zaznamenala úspech v mnohých krajinách sveta. V bývalom Československu ju prvýkrát uviedlo Národné divadlo v Prahe v roku 1974, kde bola 9 rokov súčasťou repertoáru a bola koncertom skvelej českej herečky Dany Medřickej.
V Divadle Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove sa prvýkrát inscenovala v roku 1982. Jej súčasný režisér Michal Náhlik pre TASR uviedol, prečo siahol po tejto hre: \"Tento text som čítal asi pred 15 rokmi a teraz, keď som prišiel do Prešova, nastala tá správna konštelácia hviezd, že jedna hviezda, a to doslova a do písmena, tu je a to je Kveta Stražanová a že sa mi podarilo získať na tento projekt Idu Rapaičovú. V tej chvíli bolo rozhodnuté, \" skonštatoval. Ako dodal, je to veľmi slávna hra, ku ktorej pristupuje s veľkou pokorou a myslí si, že to aj cítiť. Kveta Stražanová sa na javisku s Idou Rapaičovou stretáva prvýkrát. \"Bola som šťastná, keď mi povedal režisér Mišo Náhlik, že ona mi bude robiť sestru. \" Podľa nej spolupráca nielen s ňou, ale so všetkými kolegami bola na vysokej profesionálnej úrovni. Ida Rapaičová, ako povedala, je doslova šťastná, že ponuku prijala, pretože sa cíti momentálne obrodená vzťahmi, ktoré v divadle sú. \"Pripomínajú mi moje dávne dobré časy na bratislavskej Novej scéne. Práve po tomto som prahla a to som tu našla. \"
Takmer dva a pol hodinovú premiéru divadelnej tragikomédie Mačacia hra si budú môcť diváci pozrieť v piatok 4. apríla na javisku Historickej budovy Divadla Jonáša Záborského v Prešove.
 

Vyberte región