Generálny konzul poďakoval za pomoc pri likvidácii následkov Černobyľu

24.04.2008 Prešov

Prešov 24. apríla (TASR) - Generálny konzul Ukrajiny v Prešove Jevhen Petrovyč Perebyjnis dnes pri príležitosti 22. výročia Černobyľskej havárie odovzdal ďakovné listy 8 občanom, ktorí sa priamo zúčastnili na ...
Havária bloku atómovej elektrárne v Černobyle podľa Perebyjnisa zapríčinila obrovské straty na životoch a jej priame následky pocítili viac ako 2 milióny ľudí v tejto oblasti. Zanechala nevyčísliteľné škody na životnom prostredí a z ekonomických strát sa bude Ukrajina spamätávať niekoľko desaťročí. Očakáva sa, že likvidácia následkov bude stáť viac ako 170 miliárd amerických dolárov.
Na dnešnom stretnutí sa zúčastnili predovšetkým ľudia, ktorí opustili Ukrajinu po tejto tragédii na základe možnosti, ktorú im ponúkli okolité štáty. Medzi ne sa v roku 1991 zaradilo aj bývalé Československo. Medzinárodným dohovorom umožnilo presťahovanie občanom Ukrajiny, ktorí mali korene na Slovensku. Túto možnosť vtedy využilo 1220 ľudí.
Podľa predsedu Koordinačného výboru reoptantov na Slovensku Štefana Kruška nemožno v tomto prípade hovoriť o emigrácii, pretože ľudia neodchádzali z Ukrajiny z politických či ekonomických dôvodov, ale utekali pred rádioaktivitou. Dodnes na Slovensku žijú štyria priami účastníci havárie v Černobyle. Na stretnutí zazneli životné príbehy ľudí, ktorých rodiny pocítili následky katastrofy na vlastnej koži. Počas stretnutia predstavili organizátori aj publikáciu historika Michala Šmigeľa a Štefana Kruška, ktorá obsahuje faktografické údaje o Černobyle, ako aj všetky dokumenty, ktoré sa týkajú presídľovania Ukrajincov na Slovensko. Kniha je určená pre verejnosť, ale dôležité informácie v nej nájdu aj občania Ukrajiny, ktorí sa po tragédii presťahovali na Slovensko. Aj v dnešnej dobe sa totiž často stretávajú s problémami pri určovaní penzie alebo sociálnych dávok. Na záver stretnutia prečítal predseda Koordinačného výboru reoptantov list, ktorý zaslali predstaviteľom vlády a parlamentu. Jeho obsahom je poďakovanie za ľudský a charitatívny čin Slovenskej republiky, ktorým po tragédii v Černobyle ponúkla mnohým občanom Ukrajiny žiť na Slovensku.
Havária v černobyľskej jadrovej elektrárni na Ukrajine sa všeobecne považuje za najvážnejšiu ekologickú katastrofu v histórii ľudskej civilizácie. K výbuchu došlo krátko po polnoci z 25. na 26. apríla 1986 na štvrtom energobloku, v dôsledku ktorého bola porušená aktívna zóna reaktora. Pri havárii sa uvoľnilo žiarenie asi 50 miliónov Curie, čo sa rovná 30-40 násobku rádioaktivity bomby zvrhnutej na Hirošimu v roku 1945. V dôsledku havárie v černobyľskej JE bolo na území bývalého Sovietskeho zväzu rádioaktívne zamorených až 150.000 kilometrov štvorcových. V postihnutých oblastiach Ukrajiny, Bieloruska a Ruska žilo v momente katastrofy 6,95 milióna obyvateľov. V roku 1986 bolo vysídlených asi 116.000 osôb.
 

Vyberte región