Pravoslávni veriaci sa zišli na polnočných omšiach

07.01.2018 Celý región

Moskva 7. januára (TASR) - Pravoslávni veriaci v Rusku sa zišli v sobotu na polnočných omšiach. V ruskej pravoslávnej cirkvi, ako aj ďalších ortodoxných denomináciách sa Vianoce slávia 7. januára, všíma si agentúra AP.

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil pri tejto príležitosti Chrám svätých Simeona a Anny v Petrohrade, svojom rodisku, zatiaľ čo premiér Dmitrij Medvedev sa zúčastnil na polnočnej omši v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa.

Priamy prenos z tohto najväčšieho pravoslávneho svätostánku na svete vysielali štátne televízne stanice. Pôvodný chrám zbúrali počas diktatúry Josifa Stalina, po páde bývalého Sovietskeho zväzu v roku 1991 ho opäť vystavali.

V chráme viedol omšu pre tisícky veriacich moskovský patriarcha Kirill. Siedmy január je štátnym sviatkom v Bielorusku, Čiernej Hore, Egypte, Etiópii, Gruzínsku, Kazachstane, Macedónsku, Moldavsku, Rusku, Srbsku a na Ukrajine.

Hlava koptskej pravoslávnej cirkvi, pápež Teodor II., viedol polnočnú omšu v chráme nového administratívneho hlavného mesta Egypta. Medzi zúčastnenými bol aj egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, uvádza agentúra Reuters.

Omša, prvá v novovybudovanom chráme, sa konala za prísnych bezpečnostných opatrení, keďže Egypt zasiahla v uplynulom čase vlna teroristických útokov. Sísí sa pri príchode do chrámu dočkal vrelého privítania od veriacich.

Nové administratívne centrum Egypta bolo ohlásené v marci 2015. Jeho výstavba má za cieľ znížiť nárast hustoty obyvateľstva v Káhire. Mesto, ktoré zatiaľ nemá meno, sa bude nachádzať približne 45 kilometrov východne od Káhiry.
 

Vyberte región