Na majstrovstvách Slovenska sa zúčastní takmer 900 mažoretiek

10.06.2008 Prešov

Prešov 10. júna (TASR) – V mestskej športovej hale a na námestí pre Divadlom Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove bude 13. - 14. júna bojovať o postup na Majstrovstvá Európy v mažoretkovom športe takmer 900 mažoretiek z ...
Piaty ročník slovenského šampionátu organizuje Asociácia mažoretkového športu Slovensko v spolupráci s klubom PARADDLE DANCE a Pohybovým štúdiom LABI v Prešove.
Programová riaditeľka podujatia Eva Labudová dnes pre TASR uviedla, že \"na majstrovstvách sa v tomto roku zúčastní 25 súborov z celej republiky. Po prvý raz sa na spoločných majstrovstvách predstavia veľké aj malé formácie, ktoré mali doteraz samostatné súťaže. \"
V rámci podujatia sa budú o titul Majstra Slovenska uchádzať dievčatá v kategóriách baton (palica) a pom-pom (strapce). Súťažné choreografie jednotlivých súborov sa musia na základe pravidiel uskutočniť na pódiu, ktoré má maximálne rozmery 12 krát 12 metrov.
Neoficiálny program celoslovenskej súťaže sa začína vo štvrtok 12. júna, kedy budú môcť obyvatelia a návštevníci Prešova sledovať na pešej zóne slávnostný pochod domácich súborov v sprievode dychovej hudby Baštovanka. Oficiálny program súťaže sa začína v piatok 13. júna o 10.00 h na palubovke mestskej športovej haly, kde budú predvádzať svoje choreografie dievčatá v nasledovných kategóriách - deti (do sedem rokov), kadetky (do 11 rokov), juniorky (do 14 rokov) a v hlavnej kategórii seniorky (nad 15 rokov).
V sobotu 14. júna budú porotcovia hodnotiť súťažné defilé veľkých formácií, ktoré sa začne o 11.00 h pred DJZ. V rámci neho musia jednotlivé skupiny predviesť svoju choreografiu na úseku 100 metrov v časovom limite do troch minút.
\"Pôvodne sme túto časť súťaže plánovali uskutočniť na pešej zóne, aby sme vytvorili príjemnú festivalovú atmosféru pre obyvateľov mesta. Vzhľadom na to, že na Hlavnej ulici sa nachádzajú trolejové vedenia MHD, museli sme preložiť túto časť súťaže na Grešovu ulicu. Dievčatá majú vo svojich vystúpeniach prvky, pri ktorých vyhadzujú kovové palice do väčších výšok a to by mohlo spôsobiť problémy súvisiace s bezpečnosťou, \" dodala Labudová.
Program druhého súťažného dňa bude pokračovať do 16.00 h vystúpeniami veľkých formácií a vyvrcholí záverečným galaprogramom, v ktorom sa o 17.00 h predstavia víťazné kolektívy.
Asociácia mažoretkového športu Slovensko združuje v súčasnosti 34 súborov. Len v samotnom Prešove oficiálne registrujú viac ako 200 členov. O tento druh pohybovej aktivity prejavujú záujem predovšetkým záujmové útvary materských a základných škôl, ktoré ho využívajú ako vhodný doplnok výchovno-vzdelávacieho procesu.
 

Vyberte región