Knižnici pribudla nová kniha o židovskej minorite

11.06.2008 Celý región

Vranov nad Topľou 11. júna (TASR) - V Hornozemplínskej knižnici (HK) vo Vranove nad Topľou dnes prezentovali knihu mladého autora Martina Lupča, rodáka zo spomínaného mesta, s názvom Židovská minorita v dejinách Slovenska a ...
Kniha uzrela svetlo sveta pri príležitosti 65. výročia odchodu prvého židovského transportu zo Šarišsko-zemplínskej župy, v ktorom bolo aj niekoľko stoviek Vranovčaniek a dievčat z Humenného. \"Prezentácia knihy je vždy radosťou pre autora, pre čitateľa, ale aj pre knihovníka, pretože do fondu knižnice pribudne nová knižničná jednotka. V prípade regionálnych autorov je radosť znásobená tým, že nová kniha je výpoveďou o histórii, ktorú potrebujeme poznať a neustále na základe faktov dopĺňať a sprístupňovať, \" uviedla pre TASR riaditeľka HK Emília Antolíková. Dodala, že židovská tematika patrila v minulosti na Slovensku k téme, o ktorej sa prevažne mlčalo. Komunistický monopol moci túto problematiku skôr dezinterpretoval, ako odkrýval. Až s nástupom demokracie po 17. novembri 1989 vzrástol záujem vedeckej i laickej verejnosti o túto tematiku, donedávna ešte tak tabuizovanú.
Cieľom knihy je oboznámiť tak laika, ako aj odborníka nielen s históriou a postavením Židov na území Slovenska (od najstarších čias až po vznik slovenského štátu), ale aj na území Vranovského okresu. Monografia prispeje k prehĺbeniu vedomostí o židovskej komunite a zaplneniu \"bielych miest\", ktoré ešte stále dominujú v radoch širokej verejnosti.
Knihu vydalo Mesto Vranov nad Topľou.
 

Vyberte región