Primátor Knapík pretelefonoval za päť mesiacov z mobilu takmer 19.000 Sk

12.06.2008 Prešov

Košice/Prešov 12. júna (TASR) - Približne 19.700 Sk (650 eur) pretelefonoval za prvých päť mesiacov roka zo služobného mobilného telefónu košický primátor František Knapík.
\"Najsilnejší\" mal máj - 7233 Sk (238 eur), keď bol v zahraničí a Košice oslavovali aj Deň mesta, najmenší bol jeho účet v marci - 2116 Sk (69 eur).
Magistrát mesta Košice (MMK) má zmluvu s jedným z mobilných operátorov, z ktorej vyplývajú isté exkluzívne výhody. Ako informovala hovorkyňa magistrátu Jana Geročová, primátorov kredit je preto neobmedzený a môže volať do všetkých sietí a krajín. Primátor to aj náležite využíva a väčšinou používa na komunikáciu s pracovníkmi MMK, poslancami Mestského zastupiteľstva, mestskými podnikmi či s respondentmi z externého prostredia, inštitúciami a investormi mobilný telefón.
\"Primátorovo mobilné telefónne číslo nie je tajné. O tom, komu ho poskytne, však rozhoduje len on sám. Počas dôležitých rokovaní a stretnutí mobil zásadne vypína, \" dodala Geročová.
Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík pretelefonuje na svojom služobnom mobilnom telefóne v priemere 6300 Sk (208 eur) mesačne. Číslo na služobný mobil predsedu PSK nie je zverejnené. Kontakt občanov s predsedom VÚC zabezpečujú pracovníci komunikačného odboru. Všetky ostatné čísla služobných mobilných telefónov sú zverejnené na webovej stránke úradu.
Úrad Prešovského samosprávneho kraja (PSK) má k dispozícii 29 služobných mobilných telefónov a dve GSM brány. Dva mobilné telefóny sú určené na všeobecnú komunikáciu na odboroch a jeden slúži pracovníkom úradu počas zahraničných služobných ciest. Ostatné telefóny sú pridelené konkrétnym pracovníkom – vedenia úradu a vedúcim odborov.
Priemerné mesačné výdavky úradu na mobilnú komunikáciu sa pohybujú v rozpätí 60.000 - 70.000 Sk (1981 - 2312 eur). Z tejto sumy platí úrad takmer 20.000 Sk (660 eur) za používanie GSM brány. Pracovníci majú určené paušály na telefonovanie podľa svojho funkčného zaradenia a potreby. Najnižší paušál je približne 450 Sk (14,86 eura). Pri prekročení stanoveného paušálu musia pracovníci úradu uhradiť minúty, ktoré pretelefonovali nad stanovený limit. Poplatky za telekomunikačné služby na Úrade PSK sa pohybujú mesačne v priemere okolo 107.000 Sk (3533 eur). V tejto sume sú zahrnuté platby za pevné linky a za mobilné telefóny. Informácie poskytol TASR Jozef Gaľan, poverený vedením organizačného odboru PSK.
Primátor Prešova Pavel Hagyari používa na vybavovanie pracovných záležitostí svoj súkromný mobilný telefón, na ktorý mu radnica prispieva mesačne čiastkou 4000 Sk (132 eur), TASR informoval hovorca MsÚ Michal Kaliňák.
\"Prešovská radnica disponuje v súčasnosti 13 služobnými telefónmi. Na ďalšie, súkromné mobily prispievame zamestnancom na základe ich funkčného zaradenia. Všetky čísla služobných mobilných telefónov, okrem čísla súkromného mobilu primátora, sú zverejnené na webovej stránke mesta, \" uviedol Kaliňák.
V prípade, že zamestnanec pretelefonuje viac peňazí ako stanovuje mesačný paušál, je povinný radnici tieto peniaze uhradiť.
MsÚ uzavrel s jedným zo slovenských mobilných operátorov zmluvu o poskytovaní hlasových služieb, na základe ktorej je možné lacnejšie telefonovať v rámci úradu a mestských firiem.
 

Vyberte región