Vyradenie zo súťaže nie je pre Bratislavu, Trnavu a Trenčín prehrou

22.06.2008 Celý región

Bratislava 22. júna (TASR) – Mestá Bratislava, Trnava a Trenčín nepovažujú svoje vyradenie zo súťaže o udelenie statusu Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013 za prehru.
\"Bratislava je pripravená realizovať veľkú časť projektu, ktorý pripravila bez ohľadu na to, či postúpila do ďalšieho kola alebo nie, \" skonštatovala dnes pre TASR hovorkyňa magistrátu mesta Bratislava Eva Chudinová. Ako ďalej dodala, Bratislava bude držať palce slovenským mestám, ktoré postúpili, aby boli úspešné.

Podľa hovorcu radnice a zároveň koordinátora projektu v Trnave Pavla Tomašoviča je to pre ich mesto skôr výzva. \"Je na škodu, že pre mestá nebola bližšie špecifikovaná výška sumy, s ktorou súťažiaci mohli zo strany štátu počítať. Vedeli sme, že štát sa zúčastní na financovaní 50 percentami, ale nemali sme informáciu, aký objem peňazí to je, \" povedal pre TASR.

\"Je výborné, že sme sa mohli vôbec začať zamýšľať nad tým, akým smerom pôjde ďalej kultúra v Trenčíne. Aj keď samotný fakt, že sme nepostúpili do ďalšieho kola nás, samozrejme, mrzel, našu účasť na súťaži celkovo vnímame ako prínos, \" uviedla koordinátorka projektu Via Maxima Renáta Kaščáková. Dodala, že ak sa mestu do roku 2013 podarí zrealizovať aspoň časť z navrhovaných dlhodobých plánov, môže hovoriť o úspechu. \"Sme radi, že sme vôbec boli schopní dať takýto projekt na papier, \" zdôraznila.

Základná téma projektu mesta Banská Bystrica bola, BaBy narodené v Európe. \"Názov projektu mal oznamovať, že Slovensko je nové v Európe a Banská Bystrica je naozaj baby v porovnaní s inými európskymi mestami. Zároveň sme chceli projekt postaviť na tom, že naše mesto má tzv. starej Európe čo povedať a že v Banskej Bystrici už stáročia máme silné európske tradície, \" konštatovala hovorkyňa primátora Ivana Saktora Monika Pastuchová. Zároveň dodala, že banskobystrický projekt bol postavený na tom, že deti, ktoré dnes stoja za týmto projektom, budú v roku 2013 už dospelé, vyrastie z nich tvorivá a produktívna európska generácia.

Dvanásťčlenná komisia zložená zo zástupcov európskych a slovenských inštitúcií, ako aj odbornej verejnosti odporučila Bratislave, Trnave, Trenčínu, Dolnému Kubínu a Banskej Bystrici skončiť v súťaži o Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013. Podľa komisie sa im nepodarilo až natoľko úspešne zladiť stanovené kritériá s ich návrhmi. Z informácie o výsledkoch súťaže v predbežnom výbere z dielne ministerstva kultúry, ktorú vláda zobrala na vedomie 18. júna, vyplýva, že do ďalších bojov majú postúpiť Košice, Prešov, Martin a Nitra. Jedno z týchto miest bude spolu s francúzskym mestom nosiť v roku 2013 titul Európske hlavné mesto kultúry.
 

Vyberte región