Slováci vypadli v osemfinále, Vlhová: Spravili sme viac chýb

24.02.2018 Celý región

Pjongčang 24. februára (TASR) - Švajčiarski reprezentanti v alpskom lyžovaní sa stali historicky prvými olympijskými šampiónmi v súťaži tímov. V sobotňajšom finále na ZOH v Pjongčangu zvíťazili nad Rakúskom 3:1. Bronz získali Nóri, ktorí v "malom finále" zdolali Francúzsko, pri skóre 2:2 rozhodol v ich prospech lepší súčet časov. Slováci vypadli v osemfinále, v ktorom nestačili na Nemecko, celkovo skončili na delenom deviatom mieste.

Švajčiari na ceste za zlatom vyradili Maďarov (4:0), Nemcov (2:2, postup vďaka lepšiemu času), úradujúcich majstrov sveta Francúzov (3:1) a napokon si poradili aj s najvyššie nasadenými Rakúšanmi. O úspech sa postaralo družstvo v zložení Denise Feierabendová, Ramon Zenhäusern, Wendy Holdenerová a Daniel Yule, Zenhäusern a Holdenerová pritom vyhrali všetky svoje jazdy. Holdenerová tak získala v Pjongčangu tretiu medailu po striebre v slalome a bronze v kombinácii, Zenhäusern vybojoval druhý cenný kov po striebre v slalome. "Po úspechu v súťaži družstiev mám ešte väčšiu radosť než po striebre v individuálnych pretekoch, keďže teraz sme vyhrali ako tím," citovala agentúra AP Zenhäuserna. "Pre nás lyžiarov, ktorí väčšinou bojujú sami za seba, je niečo úžasné zaznamenať úspech s celým švajčiarskym tímom. Je to o to väčšia zábava," vyznal sa Yule.

Slovenskí reprezentanti sa rozlúčili so súťažou už v osemfinále, pri skóre 2:2 rozhodol o postupe Nemcov lepší súčet časov u dvoch rýchlejších v oboch kategóriách. Slováci pritom rozbehli svoj osemfinálový súboj nádejne. Petra Vlhová v paralelnej jazde s Marinou Wallnerovou zdolala súperku o dve stotiny sekundy, následne pridal druhý bod Adam Žampa, keď jeho súper Alexander Schmid jazdu nedokončil. Ďalšie dva duely ale patrili jasne Nemcom. Veronika Velez-Zuzulová zaostala za Lenou Dürrovou o 59 stotín sekundy a Andreas Žampa nestačil na Linusa Strassera, na ktorého stratil 0,87 s. Pri nerozhodnom skóre hral v prospech Nemcov lepší súčet časov jázd Dürrovej so Strasserom v porovnaní s časmi Vlhovej a Adama Žampu (+0,71).

"Snažila som sa ísť čo najrýchlejšie. Nemci zvolili taktiku, že dali svojich najlepších pretekárov na slabších. Určite to bolo ťažké, každý tím sa na túto súťaž pripravil veľmi dobre. Úroveň je oveľa vyššia a na ZOH sa všetci nachystali zodpovedne. Nemáme sa za čo hanbiť," povedala Velez-Zuzulová, pre ktorú to bola posledná súťažná jazda v kariére.

"Je to trochu trpká bodka za olympiádou. Nepostúpili sme pri 2:2 na čas. Kto urobí menej chýb, postúpi ďalej, o tom je šport. Je to tímová súťaž, ale každý ide sám za seba a každý chce vydať zo seba maximum a ísť naplno dokonca, lebo rozhodujú aj časy," povedal Andreas Žampa. Vypadnutie na prvej prekážke mrzelo aj jeho brata Adama: "Urobil som hore na štarte chybičku, také malé zaváhanie, potom som sa do toho pustil. Ok, vyhral som jazdu, to bolo dôležité, ale napokon aj tak 2:2 a prehra na čas, to je škoda."

Slovenským lyžiarom sa tak nepodaril zopakovať úspech z vlaňajších MS v St. Moritzi, kde v tímovej súťaži získali strieborné medaily. "Vidno, že každý sa veľmi zlepšil v tejto disciplíne. Trať bola postavená rovno, bolo potrebné ísť bez chýb a my sme ich urobili viac, takže sme nepostúpili," konštatovala Vlhová.

V súťaži chýbali viaceré slalomové esá ako Mikaela Shiffrinová z USA, Rakúšan Marcel Hirscher či Nór Henrik Kristoffersen. V osemfinále sa nečakal postup Veľkej Británie, ktorá vyradila USA. Briti potom vypadli vo štvrťfinále s Nórmi, v 2. kole sa skončila aj púť Švédov, Talianov či Nemcov. Súťaž sa išla paralelným a vyraďovacím spôsobom od osemfinále a spôsobom muž na muža, žena na ženu sa v každom národnom dueli rozdelili štyri body. Pri skóre 2:2 o postupe rozhodol lepší súčet časov u dvoch rýchlejších v oboch kategóriách.

ZOH 2018 - tímová súťaž

konečné poradie:
1. Švajčiarsko (Denise Feierabendová, Ramon Zenhäusern, Wendy Holdenerová, Daniel Yule),
2. Rakúsko (Katharina Liensbergerová, Michael Matt, Katharina Gallhuberová, Marco Schwarz, Manuel Feller),
3. Nórsko (Kristin Lysdahlová, Sebastian-Foss Solevaag, Nina Haver-Lösethová, Leif Kristian Nestvold-Haugen),
4. Francúzsko,
5. Nemecko, Švédsko, Taliansko, Veľká Británia,
9. SR (Petra Vlhová, Adam Žampa, Veronika Velez-Zuzulová, Andreas Žampa), USA, Kanada, Česko, Slovinsko, Maďarsko, OŠR, Kórejská republika.

osemfinále

Nemecko – SLOVENSKO 2:2 - postup Nemecka vďaka lepšiemu času (súčet najlepších časov muža a ženy)
Marina Wallnerová (+0,02) - Petra Vlhová
Alexander Schmid (nedokončil) - Adam Žampa
Lena Dürrová - Veronika Velez-Zuzulová (+0,59)
Linus Strasser - Andreas Žampa (+0,87)

Rakúsko – Kórejská republika 4:0
Švédsko – Slovinsko 3:1
USA – Veľká Británia 2:2 - postup V.Británie vďaka lepšiemu času
Nórsko – OŠR 4:0
Taliansko – Česko 3:1
Francúzsko – Kanada 2:2 - postup Francúzska vďaka lepšiemu času
Švajčiarsko – Maďarsko 4:0
 
štvrťfinále

Rakúsko - Švédsko 4:0
Veľká Británia - Nórsko 2:2 - postup Nórska vďaka lepšiemu času
Taliansko - Francúzsko 1:3
Nemecko - Švajčiarsko 2:2 - postup Švajčiarska vďaka lepšiemu času

semifinále

Rakúsko - Nórsko 3:1
Francúzsko - Švajčiarsko 1:3

o bronz

Nórsko - Francúzsko 2:2 - triumf Nórska vďaka lepšiemu času
Kristin Lysdahlová (+0,19) - Tessa Worleyová
Sebastian Foss-Solevaag - Alexis Pinturault (+0,07)
Nina Haver-Lösethová (+0,31) - Adeline Baud Mugnierová
Leif Kristian Nestvold-Haugen - Clement Noel (+0,31)

finále

Rakúsko - Švajčiarsko 1:3
Katharina Liensbergerová - Denise Feierabendová (+0,31)
Michael Matt (nedokončil) - Ramon Zenhäusern
Katharina Gallhuberová (+0,10) - Wendy Holdenerová
Marco Schwarz (nedokončil) - Daniel Yule
 

Vyberte región