Predseda PSK nepodpísal uznesenie o pridelení dotácií na podujatia

17.07.2008 Prešov

Prešov 17. júla (TASR) – Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík v stredu informoval, že nepodpísal uznesenie zastupiteľstva o rozdelení dotácií v zmysle VZN o poskytovaní dotácií z vlastných príjmov ...
Ako Chudík uviedol pre TASR, \"dôvody nepodpísania uznesenia sú v podstate veľmi jednoduché. Schválením poslaneckého návrhu, ktorý predniesol poslanec Jaroslav Regec (KDH-SDKÚ-DS), došlo zmene oproti návrhu, ktorý prijala finančná komisia v prípade výšky jednotlivých dotácií pre žiadateľov s tým, že bol narušený princíp rovnosti vo vzťahu k obyvateľom samosprávneho kraja. Výrazne boli navýšené dotácie v prospech mesta Veľký Šariš a obce Šuňava a tým neobjektívne prevážili záujmy týchto obcí nad záujmami samosprávneho kraja ako celku\".
Členovia finančnej komisie deň pred zasadnutím prijali návrh o rozdelení čiastky 800.000 Sk (26.555 eur) pre deväť žiadateľov. Na zasadnutí však poslanecký zbor znížil dotáciu pre obec Raslavice o 60.000 Sk (1992 eur) a neodsúhlasil príspevok pre Prešovské operetné združenie vo výške 50.000 Sk (1660 eur). Znížili aj dotáciu pre chatu Pieniny, ktorá je organizátorom Pieniského horského duatlonu. O tieto financie potom poslanci navýšili sumy pre mesto Veľký Šariš a obec Šuňava. Na protest proti tomuto rozhodnutiu odišli zo zasadnutia niekoľkí poslanci zvolení za obvod Bardejov, ktorí tak chceli vyjadriť nesúhlas so znížením dotácie na Slávnosti šarišských piesní a tancov v Raslaviciach. Vzhľadom na to, že finančná podpora bola pridelená mestu Veľký Šariš, kde je primátorom poslanec PSK Róbert Oros (KDH-SDKÚ-DS) a obci Šuňava, ktorej starosta Stanislav Kubaský (KDH-SDKÚ-DS) zastupuje v parlamente popradský región, sa Peter Chudík domnieva, že v hlasovaní prevážili aj stranícke záujmy a väčšina pridelila prostriedky zástupcom svojho klubu. V zastupiteľstva Prešovského kraja majú väčšinu strany SDKÚ-DS a KDH.
Primátor Veľkého Šariša Róbert Oros odmieta, že by pri hlasovaní o pridelení dotácií na kultúrne podujatia uprednostňoval vlastný región. Ako dodal pre TASR, \"Šarišské hradné dni, ktoré organizuje naše kultúrno–informačné centrum navštevuje niekoľko tisíc ľudí a podľa mojich skúseností veľkú väčšinu tvoria obyvatelia Prešova a Sabinova. Z toho sa dá usúdiť, že nejde len o lokálne podujatie v našom meste\".
Poslankyňa regionálneho zastupiteľstva Mária Čížiková (KDH-SDKÚ-DS) dnes pre TASR uviedla, že hlasovanie v pléne nemusí byť vždy v súlade s návrhom finančnej komisie, pretože tá je len poradným orgánom zastupiteľstva. \"Vzhľadom na to, že viaceré regióny zastupujú primátori alebo starostovia, môže niekedy hlasovanie vyznieť v prospech ich obvodu. Som toho názoru, že nešlo o regionálne priority alebo o rovnomernosť medzi regiónmi. Skôr išlo o posúdenie charakteru a rozmeru danej akcie, \" povedala Čížiková.
Uznesenie je bez podpisu predsedu PSK neplatné a poslanci budú o ňom hlasovať na ďalších zasadnutiach. Podľa Chudíka majú možnosť toto rozhodnutie zmeniť alebo prijať rovnaké uznesenie, na to však potrebujú dvojtretinovú väčšinu hlasov.
 

Vyberte región