Počet obetí požiarov v okolí Atén sa zvýšil na 81

26.07.2018 Celý región

Atény 26. júla (TASR) - Počet obetí lesných požiarov v okolí Atén sa zvýšil na 81 po tom, čo spoločné tímy hasičov, vojakov a dobrovoľníkov objavili ďalšie telá v zničených domoch neďaleko prístavného mesta Rafina ležiaceho východne od gréckej metropoly. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Grécka armáda medzitým uviedla, že využíva snímky z amerických bojových bezpilotných lietadiel a prieskumných lietadiel s cieľom zistiť, či sú za požiarmi podpaľači. Tí sa totiž často zameriavajú na lesy v okolí hlavného mesta, aby vyčistili "viac zeme pre rozvoj", poznamenala AP.

Lesné požiare vypukli v okolí Atén v pondelok večer. Situácia sa po dvoch dňoch mierne zlepšila. Hasičom sa v stredu v skorých ranných hodinách podarilo dostať pod kontrolu takmer všetky požiare.

Macedónsko vyšetruje nenávistné prejavy v súvislosti s požiarmi v Grécku
 
V súvislosti s lesnými požiarmi, ktoré si v Grécku za uplynulé dni vyžiadali viac než 80 obetí, sa macedónska prokuratúra zaoberá nenávistnými príspevkami a komentármi na sociálnych sieťach.

Vo vyhlásení úradu štátneho zástupcu v Skopje sa podľa agentúry AP uvádza, že prokuratúra zhromažďuje dôkazový materiál a pracuje na identifikácii podozrivých. Posudzuje tiež to, či dané články a komentáre porušujú macedónske zákony.

Od pondelka, keď v Grécku vypukli ničivé lesné požiare, sociálne siete v Macedónsku zaplavili výzvy na pomoc a podporu južnému susedovi, rovnako sa však objavili nenávistné komentáre a útoky.

Skopje a Atény viedli desaťročia trvajúci spor o oficiálny názov Macedónska. Podľa júnovej dohody, ktorú podpísali predstavitelia oboch krajín, by sa Macedónsko po novom malo volať Republika Severné Macedónsko. Nacionalisti v oboch krajinách s tým však nesúhlasia.

Severovýchodne od hlavného mesta Atény v oblasti prímorského letoviska Rafina vypukol požiar v pondelok a v dôsledku vetra, ktorý mal silu víchrice, sa rýchlo rozšíril.

Stovky ľudí pred plameňmi a dymom unikli na okolité pláže. Mnohí z nich hľadali útočisko v mori. Niektorí tam strávili niekoľko hodín, kým ich zachránila pobrežná stráž či rybárske člny. Medzi 82 obeťami je i niekoľko obetí, ktoré sa utopili v mori.

Najhoršie postihnutou oblasťou bola prímorská obec Mati, kde objavili väčšinu obetí vrátane 26 osôb, ktoré boli nájdené schúlené pri sebe.

Väčšina tiel zhorela na nepoznanie, ich identifikácia je teda možná len prostredníctvom DNA či zubných záznamov.
 

Vyberte región