Košice si pripomenú A. Stodolu aj vydaním nulovej eurobankovky

24.09.2018 Košice

Košice 23. septembra (TASR) – Technická univerzita v Košiciach (TUKE) si pripomenie 160. výročie narodenia Aurela Stodolu. Pri tejto príležitosti bude vydaná aj suvenírová nulová eurobankovka.

Ako informoval Adrián Harčár z Kancelárie rektora TUKE, aktuálny akademický rok bude Rokom Aurela Stodolu. "V rámci neho bude niekoľko tematických akcií, ktoré budú venované životu a odkazu tejto významnej osobnosti," uviedol s tým, že hlavným cieľom týchto aktivít je, aby mladá generácia na Slovensku spoznala tohto fyzika a technika a tiež hodnoty, ktoré vytvoril.

Predaj suvenírovej eurobankovky s nulovou hodnotou naplánovali na začiatok akademického roka, teda na pondelok (24.9.) od 12.00 h v priestoroch infocentra v hlavnej budove TUKE na Letnej 9 v Košiciach. "Predaj bude realizovaný formou hotovostnej platby v maximálnom počte desať kusov na osobu. Online objednávky budú prijímané na mailovej adrese stodola@tuke.sk a vybavované od 25. septembra 2018," priblížil Harčár s tým, že Stodola je prvou zo série osobností, ktoré si univerzita pripomenie takouto formou.

Zaujímavosťou tejto bankovky podľa jeho ďalších slov je, že sa na jej tvorbe podieľal významný slovenský ilustrátor Vladimír Rimbala. "Ruky umelca vytvorili portrét Aurela Stodolu a parného stroja, ktoré sú dominantnými motívmi novej bankovky," doplnil.

Aurel Stodola bol slovenský vedec svetového významu, zakladateľ teórie parných a plynových turbín. Absolvoval Vyššiu štátnu reálku v Košiciach. "Bol uznávaným profesorom nielen na univerzite ETH Zürich, kde pôsobil 37 rokov, ale vďaka svojmu výskumu na celom svete. Bol vynikajúcim pedagógom a tiež profesorom geniálneho Alberta Einsteina," dodal Harčár.
 

Vyberte región