V Tatrách nasnežilo, záchranári mali rušnú noc

16.09.2008 Poprad

Vysoké Tatry 16. septembra (TASR) - Výrazné ochladenie a sneženie vo Vysokých Tatrách prekvapilo turistov a podpísalo sa pod rušnú noc horských záchranárov.
Od pondelka 15. septembra zasahovali členovia Horskej záchrannej služby (HZS) vo Vysokých Tatrách na dvoch miestach súčasne počas celej noci za veľmi nepriaznivých poveternostných podmienok. Krátko pred 19.00 hodinou požiadal chatár z Téryho chaty o pomoc pre štyroch slovenských turistov, ktorí zablúdili a uviazli v Javorovej doline. Nachádzali sa v oblasti Žabieho a Javorového plesa, ale neboli zranení. Do akcie sa zapojili profesionálny člen HZS a jeden dobrovoľný člen. K postihnutým sa dvojica záchranárov dostala krátko po polnoci a spoločne s nimi zostúpila do Tatranskej Javoriny, odkiaľ turistov dopravili vozidlom HZS do Starého Smokovca. Záchranná akcia skončila dnes ráno o 4.30 hod.
Približne v rovnakom čase prevzali na oblastnom dispečingu vo Vysokých Tatrách informáciu z Chaty pod Rysmi o úraze poľského turistu. Pracovníkom chaty to oznámila manželka postihnutého, ktorý sa sám vybral na vrchol Rysov. Pri schádzaní sa pošmykol v mokrom a zmrznutom teréne, spadol do žľabu a zranil si nohu. Na miesto odišla štvorčlenná skupina profesionálnych záchranárov s technickým vybavením, ktorá turistu vyprostila z neprístupného terénu a transportovala na chodník. Vzápätí dorazila na miesto druhá skupina záchranárov, ktorá zniesla pacienta na nosidlách na Chatu pod Rysmi. Keďže stav pacienta nebol závažný, záchranári mu umožnili, aby sa zahrial a potom ho na nosidlách transportovali na Popradské pleso, odkiaľ ho sanitným vozidlom HZS previezli na ďalšie ošetrenie na Polikliniku v Novom Smokovci.
O spoluprácu požiadali aj Leteckú záchrannú zdravotnú službu z Popradu a poľskú leteckú záchrannú službu, ale vrtuľníky kvôli zlým poveternostným podmienkam nemohli zasiahnuť. Záchrannú akciu ukončili dnes dopoludnia klasickym spôsobom.
 

Vyberte región