Humenská samospráva pripravuje projekt hnedého parku

03.10.2008 Humenné

Humenné 3. októbra (TASR) - Mesto Humenné chce realizovať pripravovaný projekt Modernizácia priemyselného parku Humenné - juh v areáli súčasného podniku Chemes, ktorý prinesie nové pracovné príležitosti.
Samospráva sa bude uchádzať o nenávratnú finančnú pomoc zo štrukturálnych fondov na budovanie hnedého priemyselného parku. \"V súčasnosti intenzívne prebieha prípravná fáza, v ktorej majetkovoprávne vysporadúvame pozemky s Chemesom, robí sa environmentálny audit, rokujeme aj o odkúpení tohto hnedého parku a o podaní si žiadosti o jeho rekonštrukciu. Celkový náklad na uvedenú akciu je 315 miliónov Sk (10,46 milióna eur), mesto prispeje 5 %, \" uviedol dnes pre TASR primátor Humenného Vladimír Kostilník. Dodal, že výzva na predloženie projektu končí 17. októbra. Predkladateľom a žiadateľom o príspevok a investorom parku bude mesto Humenné. Chemes mestu pozemky predá za 19,5 milióna Sk (647.281 eur), cena za štvorcový meter (m2) je 300 Sk (9,96 eura). Mesto ich kúpi iba v prípade, že projekt bude úspešný.
Primátor podotkol, že projekt parku nemá nič spoločné s výstavbou elektrárne, ako to na ostatnom mestskom zastupiteľstve deklarovali niektorí opoziční poslanci. \"Veľa miest nevlastní hnedé parky, preto predpokladáme, že by sme mohli byť úspešní, \" doplnil Kostilník.
V hnedom parku dôjde na začiatku k preložke vysokého napätia, k vybudovaniu infraštruktúry a postaveniu priemyselnej haly pre budúceho investora. Park by mal nadväzovať na činnosti, ktoré už bežia v priemyselnom parku Chemes a na výrobu súvisiacu s využívaním polyamidových vlákien.
Kostilník dodal, že v minulosti pripravovaný projekt výstavby priemyselného parku Zeleňákovo, v ktorom chcel investovať aj taliansky investor, nebol úspešný. Ďalší dvaja investori, ktorí oň mali záujem, už investovali v Turecku a Číne. Aj preto sa samospráva rozhodla realizovať nový park v areáli spomínanej firmy.
 

Vyberte región