Výstava grafických listov bulharských študentov objasňuje vývoj cyriliky

06.10.2008 Prešov

Prešov 6. októbra (TASR) – V priestoroch knižnice Prešovskej univerzity dnes otvorili výstavu grafických listov s názvom Cyrilika – nová abeceda v Európskej únii.
Podujatie pri príležitosti 15. výročia založenia Katedry slavistiky Filozofickej fakulty PU pripravili pracovníci knižnice v spolupráci s Bulharským kultúrnym inštitútom v Bratislave. Na 48 obrazoch autori demonštrujú históriu a vývoj písma na území Bulharska. Na výstave môžu návštevníci vidieť odpisy písomných záznamov na kultúrnych pamiatkach, či stránok historických dokumentov.
\"Všetky tieto práce vytvorili študenti Vysokej školy výtvarných umení v Sofii pri príležitosti vstupu našej krajiny do Európskej únie. Azbuka sa stala novou abecedou eurozóny, na čo sme veľmi hrdí. To, čo niekedy vytvorili Cyril a Metod na území Veľkej Moravy, sa neskôr zdokonalilo práve u nás v Bulharsku, \" uviedla po otvorení výstavy riaditeľka Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave Elena Arnoldová. Univerzitná knižnica vstupovala do tohto projektu s cieľom podporiť štúdium azbuky. Ako spresnil pre TASR riaditeľ knižnice Peter Haľko, \"snažíme sa zdôrazniť, že mnoho historických a literárnych zdrojov je napísaných práve azbukou. Dnes študenti neovládajú túto abecedu a preto sú ochudobnení o možnosť štúdia originálov. Naša knižnica vlastní niekoľko desiatok tisíc kníh a dokumentov, ktoré sú napísané azbukou a sú málo využívané\".
Podľa vedúcej katedry slavistiky PU Júlie Dudášovej výstava ponúka skutočne pozoruhodný pohľad umelcov na vývoj hlaholiky ako prvého slovanského písma a neskoršej zjednodušenej formy cyriliky. Zachytáva nielen historický vývoj, ale aj regionálne rozdiely, ktoré mali vplyv na jej konečnú podobu. Toto podujatie je jedným z prvých, ktoré organizuje spomínaná katedra pri príležitosti osláv svojho vzniku. V priebehu niekoľkých mesiacov pripravia sprievodné podujatia, ktoré budú zamerané na bieloruské a poľské reálie.
 

Vyberte región