V Levoči ocenili najlepších bežcov na lyžiach na Slovensku

01.05.2019 Levoča

Levoča 1. mája (TASR) - V Mestskom divadle v Levoči vyhlásili najlepších bežcov na lyžiach v celkovom hodnotení Slovenského pohára v sezóne 2018/2019. Medzi ženami sa víťazkou stala Barbora Klementová z Klubu lyžiarov Nováky, v mužskej kategórii najviac bodov a celkové prvenstvo získal Ján Koristek z LK Ski Team Jase Látky, druhý sa umiestnil oddielový kolega Miroslav Šulek.

Slávnostný ceremoniál zorganizoval Bežecký úsek Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) v spolupráci s mestom Levoča. V juniorských kategóriách zvíťazili Lenka Bruňová a Andrej Renda, obaja z Klubu bežeckého lyžovania Jasná Liptovský Mikuláš. Seriál Slovenského pohára sa jazdí aj na kolieskových lyžiach, v tejto kategórii sa víťazmi stali Alena Procházková a Ján Koristek.

"Výsledky slovenských bežcov na lyžiach v poslednej sezóny boli kolísavé. Potešila Alena Prochádzková celkovým prvenstvom a ziskom krištáľového glóbusu v seriáli Svetového pohára na kolieskových lyžiach, rovnako aj Ján Koristek celkovým víťazstvom v FIS Kontinentálneho pohára Slavic Cup či 8. miestom na 30 km voľnou technikou na Svetovej zimnej univerziáde, ôsma na univerziáde skončila aj Barbora Klementová. A práve Ján Koristek sa svojím 17. miestom na majstrovstvách sveta do 23 rokov zaradil medzi elitu svetového lyžovania. Naopak, na majstrovstvách sveta dospelých, ako aj na Európskom olympijskom festivale mládeže sme predikovali o čosi lepšie výsledky," uviedol v tlačovej správe šéf Bežeckého úseku SLA Michal Malák.

Prezident SLA Ivan Ivanič, ktorý tiež najlepších lyžiarov oceňoval, si uvedomuje, že ak chce Slovensko pokračovať v bežeckom lyžovaní v stopách bývalých uznávaných bežcov na lyžiach ako boli Havrančíková, Bajčičák, Bátory či Hudáč, je potrebné začať sa sústreďovať na výchovu nastupujúcej generácie. "SLA ako asociácia združujúca lyžiarske športy na Slovensku, rovnako ako ostatné zimné športy, je na Slovensku dlhodobo finančne poddimenzovaná. Čo je ale ešte horšie, po zrušení tréningových centier mládeže tu chýbal medzistupeň, pripravujúci budúcich reprezentantov. Situácia by sa mala touto nastávajúcou sezónou zmeniť. V máji spúšťame projekty Národných lyžiarskych centier – na začiatok pre alpské disciplíny a tiež pre bežecké disciplíny. Cieľom vzniku NLC je rozvíjať naše najväčšie slovenské lyžiarske talenty tak, aby dostali čo najlepšiu odbornú športovú starostlivosť a ruka v ruke s tým aby bol tento ich rozvoj financovaný aj zo strany partnerov projektu, s cieľom v tejto fáze ich športovej prípravy výrazne znížiť finančnú záťaž ich rodičov. Aktívnu podporu prelomového projektu SLA a tým aj potvrdenie správnosti tohto smerovania výchovy lyžiarskych talentov sme dostali aj od viacerých uznávaných, najúspešnejších odborníkov svetového lyžovania," prezradil Ivanič.
 

Vyberte región