Vodný slalom-SP: Všetci traja Slováci postúpili v Čunove do finále C1

22.06.2019 Dunajská Streda

Bratislava 22. júna (TASR) - Slovenskí reprezentanti v C1 Alexander Slafkovský, Matej Beňuš aj Michal Martikán postúpili do finále 2. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v bratislavskom Čunove. Najlepšie vyšlo sobotné semifinále Slafkovskému, ktorý skončil tretí. Na kanoistov nenadviazali kajakárky, keď nepostúpili Jana Dukátová ani Eliška Mintálová.

Slafkovský potvrdil dobrú formu, v piatkovej kvalifikácii obsadil prvé miesto a v sobotu opäť predviedol čistú jazdu. "Bránky boli postavené trochu netradične, takže to bolo zradné. Videl som však našich chalanov, ako išli, tak som mal predstavu, ako treba zajazdiť. Som rád, že sme vo finále všetci traja a ukážeme sa pred domácim publikom. Dúfam, že príde čo najviac ľudí, pretože nám to veľmi pomáha. Vo finále musím ísť čisto a rýchlo," uviedol Slafkovský.

Martikán dostal na poslednej bránke dvojsekundový trest a bol siedmy, Beňuš zvolil opatrný prístup na úkor rýchlosti a finále si zabezpečil z deviateho miesta. "Na to, že je to moja domáca trať, som išiel dosť opatrne, pretože predo mnou viacerí súperi poriadne kazili. Jazda bola celkom fajn, ale mal som rezervy. Šiel som však tak, ako som chcel," povedal Beňuš. Finále C1 mužov štartovalo o 12.03 h.

Mintálová mala pred čunovskými pretekmi na konte dve finálové účasti, kvalifikáciu zvládla skvele, ale v semifinále mala smolu, keď minula až štyri bránky a s 206 trestnými sekundami skončila posledná. "Bolo to veľmi zlé. Už od prvej bránky som sa cítili divne, mala som zlý nájazd na druhú, minula som ju a psychicky som to nezvládla, keď som videla, aké je to zlé. Tento týždeň sa mi v Čunove nejazdilo dobre a tak to aj dopadlo," povedala Mintálová.

O čosi viac sa darilo Dukátovej, ktorá bola na 16. mieste. Pred pretekmi nemala veľké oči, po návrate z materskej dovolenky sa stále hľadá a sústredí sa najmä na olympijskú kvalifikáciu. "Mala som veľmi dobré a veľmi zlé momenty. Nedokázala som zareagovať na všetky zmeny a tým pádom to bolo už mimo finále," skonštatovala Dukátová.

2. kolo SP - Čunovo - semifinále:

C1 muži: 1. Grzegorz Hedwig (Poľ.) 96,37 s (0), 2. Luka Božič (Slov.) 96,75 (2), 3. Alexander SLAFKOVSKÝ 96,79 (0), ... 7. Michal MARTIKÁN 99,19 (2), 9. Matej BEŇUŠ (všetci SR) 99,95 (0)

K1 ženy: 1. Ricarda Funková (Nem.) 98,39 s (0), 2. Corinna Kuhnleová 100,08 (0), 3. Viktoria Wolffhardtová (obe Rak.) 102,44 (0), ... 16. Jana DUKÁTOVÁ 113,23 (6), 30. Eliška MINTÁLOVÁ (obe SR) 308,91 (206)
 

Beňuš obsadil druhé miesto v C1

Bratislava 22. júna (TASR) - Slovenský reprezentant Matej Beňuš skončil na druhom mieste v sobotnom finále C1 v druhom kole Svetového pohára vo vodnom slalome. V bratislavskom Čunove predviedol čistú jazdu a za víťazným Nemcom Franzom Antonom zaostal o 0,30 sekundy. Tretí bol Slovinec Luka Božič (+1,30).

Vo finále sa predstavili aj ďalší dvaja Slováci, Alexander Slafkovský obsadil s dvoma sekundami navyše piatu priečku (+5,32), Michal Martikán si pripísal šesťsekundovú penalizáciu a skončil šiesty (+5,51).

Beňuš vo finále predviedol o tri sekundy rýchlejšiu jazdu ako v semifinále. Ako jediný zo Slovákov sa dokázal vyhnúť chybe. "Začiatok sa mi nepodaril, lebo medzi štvrtou a piatou bránkou ma zastavil valec. Zvyšok bol celkom fajn. Trať bola extrémne náročná, bolo veľmi jednoduché spraviť chybu, čo sa vypomstilo viacerým pretekárom. Keď som videl čas, bol som spokojný, povedal som si, že to bude tesné, vyhol som sa väčším chybám a našťastie to stačilo," povedal Beňuš.

Svoje umiestnenie z 1. kola SP v Londýne zlepšil o tri pozície. Dokázal využiť domáce prostredie a pre Slovensko získal prvé pódiové umiestnenie v tejto sezóne. Sám sa dostal do najlepšej trojky po prvý raz od septembra 2017: "Vždy je perfektné súťažiť pred domácim publikom a na domácej vode, kde som vyrastal. Minulý rok som nedosiahol medailu, takže som rád."

Smolu mal víťaz piatkovej kvalifikácie Slafkovský. Lepšie umiestenie ho stála chyba v úvodnej časti trate, dvojsekudnovú penalizáciu a výrazné manko už nedokázal zmazať: "Vedel som, že veľká chyba ma bude stáť pódium. Snažil som sa, ale nedokázal som dohnať stratu, bola príliš veľká. Trať bola náročná a niektoré pasáže boli na náhodu, či vyjde, alebo nevyjde voda. Škoda, dali sa postaviť krásne kombinácie, ktoré by sa páčili aj divákom."

Obhajca celkového víťazstva SP 2018 nemal dobrý štart do tejto sezóny, piatu priečku preto považuje za prísľub do budúcnosti: "Trochu sa mi vrátili istota a pohoda, takže z tohto pohľadu som spokojný, s výnimkou jednej kombinácie to bolo dobré. Uvidíme na budúci týždeň v Slovinsku, ale snáď to bude už len lepšie."

Zmiešané pocity mal najskúsenejší slovenský kanoista Michal Martikán. Síce sa po prvý raz v tejto sezóne prebojoval do finále, cítil však, že domáce prostredie mohol využiť na lepšie umiestnenie: "Hovorím si, konečne finále. Na druhej strane sme v domácom prostredí, poznáme vodu... Aspoň som šiel rýchlejšie ako obvykle. Máme na čom pracovať a musíme odstrániť chyby."

Finále kajakárok bolo bez slovenskej účasti. Jana Dukátová skončila na 16. mieste, Eliška Mintálová vinou štyroch minutých bránok 30. Víťazkou sa stala Rakúšanka Corinna Kuhnleová časom 99,71 s, druhú Luuku Jonesovú z Nového Zélandu zdolala o 94 stotín sekundy. Tretia bola Ricarda Funková s mankom 0,94 s.

Výsledky:

finále C1 muži: 1. Franz Anton (Nem.) 1:36,02 min (0), 2. Matej BEŇUŠ (SR) 96,32 (0), 3. Luka Božič (Slov.) 97,32 (0), 4. Casey Eichfeld (USA) 100,48 (0), 5. Alexander SLAFKOVSKÝ 101,34 (2), 6. Michal MARTIKÁN (SR) 101,53 (6)

finále K1 ženy: 1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 99,71 (0), 2. Luuka Jonesová (N. Zél.) 100,65 (0), 3. Ricarda Funková (Nem.) 102,05 (2), 4. Marie-Zelia Lafontová (Fr.) 102,19 (0), 5. Maialen Chourrautová (Šp.) 102,44 (0), 6. Jessica Foxová (Aus.) 102,98 (3,27), ... nepostúpili do finále 16. Jana DUKÁTOVÁ 113,23 (6), 30. Eliška MINTÁLOVÁ (obe SR) 308,91 (206)
 
 

Vyberte región