VEĽKÝ POŽIAR POD CHOPKOM: Päť hektárov lesa je v plameňoch

09.07.2019 Brezno

Bystrá 9. júla (TASR) – Viac ako 100 profesionálnych a dobrovoľných hasičov so 45 kusmi techniky pokračuje v utorok od skorých ranných hodín v hasení rozsiahleho lesného požiaru na kopci Veľký Gápeľ v katastri obce Bystrá v okrese Brezno. Oheň zachvátil les v pásme nad kosodrevinou v pondelok (8. 7.) popoludní. Horí na ploche asi päť hektárov. Hasiace práce budú v utorok pokračovať až do zotmenia. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

"Z dôvodu, že sa požiar nachádza vo veľmi nedostupnom teréne, zvolil veliteľ zásahu dve taktiky hasenia. Príslušníci z modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí sa bezpečne zlanili nad požiarisko z vrtuľníka, ktorý tam postupne spustil aj desať oto vakov a tri podvesné siete s prostriedkami a potrebným materiálom na hasenie. Oto vaky slúžia ako nádrže na hasenie požiaru v nedostupnom teréne. Hasičom sa zároveň podarilo vybudovať hadicové vedenie na dopravu vody na miesto požiaru. Pri jeho budovaní museli na viacerých miestach odstrániť popadané stromy z lesného chodníka," uviedla Farkasová.

Hasiči pri hasení bojujú s 300-metrovým prevýšením. Vrtuľníky letky Ministerstva vnútra SR a letky Ministerstva obrany SR doposiaľ zhodili na miesto požiariska viac ako 90.000 litrov vody.

Lesy SR: Na území Bystrej nebola spracovaná kalamita

V katastri obce Bystrá v Breznianskom okrese, na kopci Veľký Gápeľ, kde v pondelok (8. 7.) popoludní rozsiahly požiar zachvátil lesné porasty, nebola spracovaná kalamita. Upozornil na to v utorok Pavel Machava, vedúci odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR so sídlom v Banskej Bystrici.

"Ide o lokalitu, kde bola v roku 2004 rozsiahla veterná kalamita, ku ktorej sa pridala aj podkôrniková. Napriek opakovaným snahám lesníkov úrady nepovolili jej spracovanie. Výsledkom podkôrnikovej kalamity bolo viac ako 140.000 metrov kubických zoschnutých stromov na rozlohe 240 hektárov," tvrdí Machava.

Okolie kopca Veľký Gápeľ predstavuje extrémne neprístupný terén, kde sa nachádzajú ochranné lesy, preto tam lesníci v minulosti nevykonávali hospodársku ťažbu.

"Nespracovaním kalamity ostalo v lesoch obrovské množstvo suchých stromov. Tie predstavujú veľké nebezpečenstvo vzniku požiarov. Preto apelujeme na odstraňovanie následkov kalamít, aj keď ide o územia národných parkov. Nerobíme tak pre zisky z predaja dreva, ale preto, aby sme uchránili lesy pred požiarmi," zdôraznil generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Podľa Machavu pri hasení požiaru sú lesníci hasičom nápomocní. Zapožičali im špeciálne vaky, tzv. jazierka, ktoré slúžia na dopravu vody do ťažko prístupného terénu.

Viac ako 80 profesionálnych a dobrovoľných hasičov s 32 kusmi techniky pokračuje v utorok od skorých ranných hodín v hasení požiaru. Oheň zachvátil les v pásme nad kosodrevinou na ploche asi päť hektárov.
 

Vyberte región