Americká automobilka General Motors končí so značkou Holden

17.02.2020 Celý región

Sydney 17. februára (TASR) - Americká automobilka General Motors (GM) oznámila, že končí s austrálskou značkou Holden. Sústrediť sa plánuje na trhy USA, Číny, Latinskej Ameriky a Južnej Kórey.

GM oznámila koniec značky Holden necelé tri roky po tom, ako zrušila výrobu týchto áut v Austrálii, čím po takmer 70 rokoch ukončila produkciu automobilov na austrálskom trhu. Predaj vozidiel Holden v Austrálii a na Novom Zélande však pokračoval vďaka dovozu zo zahraničia. Teraz však firma rozhodla, že ani výroba v zahraničí nie je rentabilná a s touto značkou končí.

Ako povedal viceprezident GM pre zahraničné trhy Julian Blissett, ústup od značky Holden bude znamenať v nasledujúcich mesiacoch zrušenie približne 600 pracovných miest, keďže v Austrálii má firma ešte dizajnérske a inžinierske aktivity. "Bolo to pre nás nesmierne bolestivé rozhodnutie," povedal Blissett. Automobilka však podľa neho nie je schopná zabezpečiť pre Holden také vysoké investície, aby značka bola konkurencieschopná a v dlhodobom meradle zisková.

"Vzhľadom na konsolidáciu automobilového priemyslu vo svete je pre nás stále ťažšie podporovanie značky a biznisu, ktoré fungujú iba na dvoch trhoch," dodal Blissett. Záväzky voči vlastníkom áut značky Holden ako servis a dodávky náhradných dielov však bude GM plniť minimálne najbližších 10 rokov. Na tieto aktivity si americká spoločnosť ponechá približne 200 zamestnancov, keďže po cestách jazdí v súčasnosti približne 1,6 milióna týchto vozidiel.

Automobilový priemysel v Austrálii upadal už niekoľko rokov a ešte pred GM opustili tento trh Toyota a Ford. Ford ukončil výrobu áut v Austrálii v roku 2016 po 91 rokoch a v ďalšom roku ešte pred GM ho nasledovala japonská Toyota, ktorá s produkciou na austrálskom trhu začala v roku 1963.
 

Vyberte región