Obyvatelia schválili deklaráciu v súvislosti so správou Štrbského Plesa

08.02.2009 Poprad

Štrba/Prešov 8. februára (TASR) – Obyvatelia Štrby spolu s poslancami obecného zastupiteľstva schválili v sobotu večer na mimoriadnom verejnom zhromaždení deklaráciu, v ktorej vyjadrili plnú podporu všetkým aktivitám ...
Prostredníctvom tohto dokumentu žiadajú kompetentné orgány, aby prijali účinné opatrenia na rešpektovanie tohto oprávneného nároku. O chválení deklarácie, ktorú podporilo viac ako 250 občanov, dnes informoval TASR starosta obce Štrba Michal Sýkora.
V deklarácii sa uvádza, že obyvatelia obce sú znepokojení stavom, ktorý trvá od konca roka 2008. Rovnako sú pobúrení závermi prijatými Mestským zastupiteľstvom Vysokých Tatier, ktoré spochybňujú právo obce Štrba na správu Štrbského Plesa. Žiadajú samosprávu Vysokých Tatier a štátne orgány, aby vyčkali na konečné právoplatné a vykonateľné rozhodnutie vo veci reštitučného nároku obce, a do tejto doby rešpektovali súčasný právny stav, že Štrbské Pleso patrí pod správu obce Štrba. \"Po posledných krokoch samosprávy Vysokých Tatier zavládlo medzi občanmi Štrby napätie a rozhorčenie. Ľudia tieto skutočnosti vnímajú veľmi citlivo. Rozhodli sme sa teda, že na ich podnet zvoláme zhromaždenie a prijmeme také opatrenia, ktoré budú deklarovať náš spoločný záujem zachovať celistvosť katastrálneho územia obce, \" povedal dnes pre TASR Sýkora. V takmer trojhodinovej sobotňajšej diskusii sa hovorilo o historickom nároku obce na toto územie a rovnako aj o všetkých legislatívnych krokoch, ktoré sa podnikli v tejto súvislosti v predchádzajúcich rokoch. Vzhľadom na to, že niektoré legislatívne normy sú vnímané rozdielne, požiada obec Ministerstvo spravodlivosti SR o výklad novely zákona, ktorá sa týka katastra.
Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš dnes pre TASR povedal, že sa zatiaľ k prijatej deklarácii vyjadriť nevie. \"Na spomínanom verejnom zhromaždení sa včera zúčastnili aj niekoľkí poslanci nášho mestského zastupiteľstva. Na pondelok sme si dohodli spoločné stretnutie, kde sa dozviem podrobnosti a následne k zneniu prijmeme stanovisko, \" dodal Mokoš.
Predstavitelia mesta Vysoké Tatry informovali v stredu médiá o tom, že Správa katastra v Poprade podľa nich obnoví pôvodný právny stav a územie Štrbského Plesa vráti pod správu mesta. Predpokladajú že zmena by sa mohla udiať do 60 dní. Na margo daňových povinností občanov a podnikateľských subjektov Ján Mokoš na poslednej tlačovej besede uviedol, že mesto nechce zaťažovať daňovníkov a bude o tomto probléme rokovať s obcou Štrba.
Pokiaľ nedôjde k dohode alebo vzniknú ďalšie škody, bude si ich samospráva uplatňovať od štátnych orgánov, predovšetkým od Správy katastra v Poprade. Primátor Vysokých Tatier novinárom potvrdil, že súčasné tabule s názvom Štrbské Pleso zostanú na mieste do zmeny zápisu v katastri.
 

Vyberte región