Drevené kostoly sú slovenským aj svetovým pokladom

24.02.2009 Prešov

Bratislava 24. februára (TASR) - Slovenské drevené kostoly sú oficiálne od minulého roku nielen slovenským, ale aj svetovým pokladom.
Zároveň sú dôkazom súčasnej slovenskej kultúrnosti, vyhlásil minister kultúry Marek Maďarič počas dnešného slávnostného odovzdávania certifikátov o zápise Drevených kostolov v slovenskej časti Karpatskej horskej oblasti do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO v Bratislave.

Kostoly v minulosti navštívil aj šéf rezortu. \"Bol to pre mňa kultúrny, duchovný aj ľudský zážitok, \" zaspomínal Maďarič, ktorý sa domnieva, že v čase, keď návštevu absolvoval, mnohí Slováci ani nevedeli, že nejaké drevené kostoly na Slovensku sú. \"Väčšina návštevníkov bola zo zahraničia, \" konštatoval a zdôraznil, že odvtedy sa však situácia zlepšila. \"Na túto tému bolo publikovaných veľa článkov, vyšlo veľa publikácií, \" dodal.

Súbor ôsmich slovenských drevených kostolov bol už 7. júla 2008 v kanadskom Quebecu zaradený do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Túto výsadu získali Rímskokatolícky kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove, Rímskokatolícky kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne, Artikulárny evanjelický kostol v Kežmarku, Artikulárny evanjelický kostol v Leštinách, Artikulárny evanjelický kostol v Hronseku, Gréckokatolícky kostol sv. Mikuláša v Bodružali, Gréckokatolícky kostol sv. Michala Archanjela v Ladomírovej a Gréckokatolícky kostol sv. Mikuláša Biskupa v Ruskej Bystrej. Certifikáty z rúk ministra prebrali zástupcovia miest a obcí a predstavitelia cirkví.

Súbor kostolov sa stal v poradí siedmou slovenskou pamiatkou zapísanou na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Originálna drevená architektúra v Karpatskom oblúku predstavuje syntézu východnej a západnej kultúry a symbiózu ľudového a profesionálneho staviteľstva v období 15. až 18. storočia. V zozname je už zapísaná Banská Štiavnica s technickými pamiatkami okolia, Spišský hrad s okolitými pamiatkami, Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, Historické jadro mesta Bardejov, ako aj Jaskyne Slovenského krasu a Karpatské bukové pralesy.

Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO môže byť zapísané pôvodné výnimočné dielo univerzálnej hodnoty jedinečné svojou architektúrou, stavebnou technológiou, mestského alebo krajinného charakteru, ktoré reprezentuje vieru, kultúrnu tradíciu či spolupôsobenie človeka a prírody. Objekty navrhnuté na zápis posudzujú odborníci (ICOMOS), ktorí návrh porovnávajú s objektmi zapísanými, navrhnutými alebo nenavrhnutými objektmi podobného charakteru a pri výbere zohľadňujú aj možné ohrozenie a schopnosť ochrániť objekt v budúcnosti.
 

Vyberte región