Iba pätnásťročná Češka prekonala dva rýchlostné rekordy na ťahači

25.06.2020 Prešov

Panenský Týnec 24. júna (TASR) - Česká pretekárka Aliyyaha Kolocová sa vo veku len 15 rokov postarala o dva rekordy na ťahači. Na letisku v Panenskom Týnci prekonala rýchlostné maximá s pevným i letmým štartom na 500 metrov. Mladá pilotka však nemá licenciu a jej zápisy nemajú oficiálny svetový štatút, ale iba národný.

Dcéra šéfa tímu Buggyra Racing Martina Koloca dosiahla priemernú rýchlosť 136 km/h, o šesť kilometrov za hodinu viac ako doterajší rekordér Boije Ovebrink. Kolocová zvládla polkilometrovú trať s pevným štartom najprv za 15, na druhý pokus za 13,2 sekundy. Hoci neskôr začalo mierne pršať, úspešne sa pokúsila aj o rekord s letmým štartom. Päťstometrovú vzdialenosť prešla za 7,3 sekundy s priemernou rýchlosťou 246,5 km/h, namerali jej "maximálku" 284,13 km/h.

Kolocová si napriek nízkemu veku verila a ani dážď ju neodradil od útoku na rekord: "Ani som neuvažovala, že by som nešla. Hneď pri rozjazde mi auto ľahko zaplávalo, ale aj tak som si povedala, že to dám," povedala čerstvá rekordérka podľa portálu idnes.cz. "Trénovali sme štarty a akceleráciu, ale stále ide o 15-ročné dievča v kabíne takmer päťtonového auta s výkonom 1900 koní, to si svet nepamätá," uviedol tímový konštruktér David Vršecký, ktorý v minulosti tiež prekonal niekoľko rekordov na ťahači. V roku 2010 v Drážďanoch prešiel najrýchlejšie 100 kilometrov aj 100 míľ. O dva roky neskôr v Panenskom Týnci stanovil rýchlostný rekord na kilometri s pevným štartom.
 

Vyberte región