Interpol a Europol zaistili tisíce ton falšovaných potravín

23.07.2020 Celý región

Lyon 22. júla (TASR) – Europol a Interpol zhabali počas medzinárodnej operácie vyše 12 000 ton falšovaných potravín, prípadne potravín s nejasným pôvodom. Zaistili tiež 17 000 falošných súprav na testovanie pacientov s ochorením COVID-19. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na správu Interpolu.

Počas operácie s krycím názvom Opson IX, trvajúcej od decembra 2019 do júna 2020, zaistili v 77 krajinách sveta tovar a produkty v hodnote približne 40 miliónov dolárov a zadržali 407 ľudí. Medzi zaistenými výrobkami sa nachádzali okrem iného kontaminované mliečne výrobky či mäso z nelegálne zabitých zvierat, uvádza sa v správe Interpolu.

Polícia však tiež zadržala aj tisíce falošných liekov, keďže krajiny na celom svete sa počas koronavírusovej pandémie pokúšali zabezpečiť dostatok ich zásob.

„Keďže krajiny na celom svete pokračujú v úsilí vyrovnať sa s ochorením COVID-19, zločinecké siete, ktoré distribuujú tieto potenciálne nebezpečné výrobky, ukazujú iba svoje odhodlanie dosiahnuť zisk," uviedol vo vyhlásení generálny tajomník Interpolu Jürgen Stock.

Okrem falošných testov na COVID-19 boli počas razií zaistené dezinfekčné prostriedky či zásielka morských plodov pochádzajúcich z Ázie, ktoré boli nesprávne označené ako osobné ochranné prostriedky.

Medzi ďalšími zadržanými výrobkami bola kozmetika, obuv, odevy, kabelky, automobilové súčiastky, elektronika, tabak a lieky v odhadovanej hodnote 3,1 milióna dolárov.

Medzinárodná operácia Opson IX bola už v poradí deviatou operáciou svojho druhu zameranou na zaistenie falšovaných potravín, prípadne potravín s nedostatočnou evidenciou pôvodu. Tieto operácie pravidelne zachytávajú tisíce ton falšovaných a potenciálne škodlivých výrobkov.
 

Vyberte región