MARTINÁKOVÁ: Musíme teraz vyhodnotiť, čo je menšie zlo

22.03.2009 Celý región

Bratislava 22. marca (TASR) - Predbežný výsledok v prvom kole prezidentských volieb uspokojil kandidátku Zuzanu Martinákovú.
Myslí si, že dopadla veľmi dobre aj napriek tomu, že sa na politickej scéne vynorila po dvoch rokoch mlčania. Kandidátka a predsedníčka Slobodného fóra (SF) získala podľa predbežných rezultátov Štatistického úradu 5,12 percenta hlasov.

Zatiaľ nie je rozhodnutá, koho odporučí do druhého kola volieb 4. apríla, voliť pôjde určite. \"Naša hlavná idea - nestranícky prezident, ktorý nie je predĺžená ruka Fica, Dzurindu, sa nenaplnila. Musíme to teraz vyhodnotiť, čo je - musím to teraz povedať - menšie zlo, \" vyhlásila. Stále zvažuje, či vôbec niekoho podporí. \"My politici nenosíme tie hlasy v taške a nerozdávame ich kde-kade, \" vysvetlila a doplnila, že nemá pri dvoch postupujúcich kandidátoch záruku, že naplnia hodnoty jej voličov.

Tesný výsledok s kandidátom Františkom Mikloškom (5,42 percenta) okomentovala Martináková takto: \"Pán Mikloško už bol v prezidentských voľbách, získal predtým viac hlasov ako teraz, ja som v tom bola prvýkrát. Čiže tie čísla sú nepomerné, \" vyhlásila s tým, že Mikloško má možnosť sa zviditeľňovať ako poslanec. Konštatovala, že keby boli voľby dostatočne dlhé, viac informačne otvorené a neboli by stranícke, mohla by sa s ním v druhom kole ocitnúť. \"A to by bol naozaj zápas istých politických hodnôt, nie politických strán. Ale dnes sa volí stranícky, \" zdôraznila.

Najviac Martinákovú rozosmutnila nízka účasť voličov. \"Tá je pre mňa smutná, alarmujúca. Je to veľmi nízky počet voličov, to je znepokojujúce, lebo viac ako polovica ľudí povedala, že vôbec nemá záujem sa vyjadriť, kto bude hlava štátu, \" povedala TASR. Zároveň sa domnieva, že vyššia účasť by jej priniesla aj viac hlasov.

Prezradila, že jej strana si dala cieľ dostať sa vo voľbách nad päť percent. \"Pri tej nízkej volebnej účasti sme v podstate v parlamente, \" uviedla.

Výsledok volieb podľa Martinákovej pomohol aj SF. \"To je obrovské východisko aj cenná devíza, \" komentovala s tým, že jej strana sa už naplno pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu a VÚC.
 

Vyberte región