Hlavnú cenu Lippen cup si odniesol český modelár Jiří Brož

22.03.2009 Poprad

oprad 22. marca (TASR) - Hlavnú cenu Lippen cup z 19. ročníka trojdňovej medzinárodnej modelárskej súťaže Plastic Session, ktorá sa dnes skončila v Poprade, si odniesol Jiří Brož z českého mesta Žatec.
Pod Tatrami sa predstavili modelári zo Slovenska, Čiech, Poľska, ale aj Ukrajiny. Porota hodnotila viac ako 400 modelov zaradených do 27 kategórií.
Súťaž je otvorená aj pre verejnosť a každoročne priláka množstvo návštevníkov, predovšetkým mužov, ale aj celých rodín s deťmi. V tomto roku mohli obdivovať modely leteckej techniky, pozemnej bojovej techniky, pozemnej cestnej techniky ako sú automobily, motorky, cestné stroje, ale aj rôzne figúrky či kozmické lode. Predstavované modely boli vyrobené z plastu a tiež papiera. Každý z nich bol vypracovaný do najmenších podrobností.
\"Modelár ich spracováva podľa priloženej dokumentácie, čiže model je zmenšeninou skutočného lietadla, lode alebo autá. Ak teda robí daný model podľa konkrétneho obrázku, musí tam dať všetky detaily, vrátane viditeľných škrabancov či poškodení. Hlavne na tom rozhodcovia bazírujú, \" povedal pre TASR hlavný organizátor Lepold Klas z klubu Tatranských orlov, ktorý združuje modelárov z Popradu a Svitu.
Na otázku ako dlho trvá zhotovenie modelu, Klas odpovedal, že nenáročný možno zlepiť aj za hodinu či dve, ale nadšencom, ktorí sa venujú histórii a dbajú na detaily, to trvá aj niekoľko týždňov či dokonca mesiacov. Napríklad Marián Kacvinský, ktorý predstavil v Poprade model stíhačky, sa venoval jeho zostavovaniu viac ako rok.
 

Vyberte región