Pred sto rokmi sa narodil akademický maliar Ladislav Záborský

22.01.2021 Banská Bystrica

Tisovec/Bratislava 22. januára (TASR) – Akademického maliara Ladislava Záborského často označovali za maliara ticha, pokoja a krásy. Skoro každý jeho obraz je objavovaním Boha a nekonečným rozhovorom s večnosťou. Aj preto ho oficiálna propaganda spred roka 1989 odsunula na okraj umeleckého sveta.

„V roku 1953 ma zatkli komunisti a odsúdili vraj za velezradu. Bol som takmer polroka vo vyšetrovacej väzbe na samotke. Nebol som však sám, bol tam so mnou aj Boh," vyznal sa Ladislav Záborský. V piatok 22. januára uplynie od narodenia umelca 100 rokov.

Ladislav Záborský sa narodil sa 22. januára 1921 v Tisovci. Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a vysokoškolské vzdelanie nadobudol na oddelení kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej (dnes Slovenská technická univerzita – STU) v Bratislave u profesorov Jána Mudrocha, Gustáva Mallého a Martina Benku. Po absolvovaní štúdií pôsobil ako profesor kreslenia a deskriptívnej geometrie na gymnáziu v Martine.

Za náboženskú aktivitu ho v roku 1953 odsúdili na sedem rokov väzenia, po odsedení polovice trestu bol v roku 1957 podmienečne prepustený. Aj potom však zažíval dôsledky perzekúcie, nemohol sa zaradiť do spoločnosti a mal len minimálne pracovné príležitosti.

V rokoch 1968-1969 absolvoval Záborský študijný pobyt vo Francúzsku, kde sa venoval štúdiu sakrálneho umenia. Po návrate na Slovensko sa stal jeho bydliskom i miestom pôsobenia Martin. Svoje obrazy začal vystavovať už v roku 1943. Úplne rehabilitovaný bol až v roku 1990.

Podstatou tvorby Ladislava Záborského boli zážitky vnútorného života spojené s hlbokou vierou v Boha. Napriek tomu nebol náboženským maliarom v pravom zmysle tohto slova, ale maliarom duchovného svetla. „Podstatou mojej tvorby je zážitok srdca o skutočnosti Boha," charakterizoval svoje diela samotný umelec.

Podľa jeho presvedčenia je umenie, ktoré hľadá pravdu a krásu predtuchou večnosti. Záborského jemne ladené obrazy nesú názvy ako Modlitba, Cyril a Metod, Duch Boží nad vodami, K svetlu, Kristus sám v púšti, Meditácie, Sestry Svätého kríža, Svetlo z kríža, Najväčší milosrdný samaritán a mnohé ďalšie. Okrem veľkého množstva obrazov vytvoril aj farebné a leptané vitráže pre 25 kostolov. Bol tiež autorom 21 Krížových ciest v rôznych technikách.

Znalec Záborského diela Rudolf Dobiáš zhodnotil umelcovu tvorbu slovami: „Dovidel ďalej ako mnohí tí, ktorých postavili na piedestály. Neoslepovali ho reflektory, zato mu bolo dopriate vidieť Svetlo, v ktorom sa rodia všetky farby."

Ladislav Záborský zomrel 31. decembra 2016 vo veku 95 rokov.
 

Vyberte región