Vatikánsky rozhlas oslávil 90 rokov od začiatku vysielania

13.02.2021 Celý región

Vatikán 12. februára (TASR) - Vatikánsky rozhlas (Radio Vaticana) si v piatok pripomenul 90. výročie začiatku svojho vysielania. Informovala o tom agentúra AFP.

Pápež František pri tejto príležitosti povedal: "Rozhlas má peknú vlastnosť - prináša hovorené slovo aj do najodľahlejších miest".

Vatikánsky rozhlas, ktorý v súčasnosti vysiela v niekoľkých desiatkach jazykov, založil pápež Pius XI. po zriadení mestského štátu Vatikán v roku 1929. Na pomoc si prizval jedného z vynálezcov rozhlasu Guglielma Marconiho.

Radio Vaticana bolo slávnostne uvedené do prevádzky 12. februára 1931 pápežovým príhovorom v latinčine. Jeho nasledovník Pius XII. vo svojom vianočnom príhovore v roku 1942 využil toho médium, aby upozornil na hrôzy holokaustu, pripomína AFP.

Vatikánsky rozhlas od roku 1995 vysiela cez satelit, dostupný je však aj prostredníctvom internetu alebo krátkovlnných prijímačov. Jeho programy retransmisiou šíria nespočetné miestne katolícke rozhlasové stanice.

Rozhlasová stanica Vatikánu má v súčasnosti 350-členný štáb zložený z pracovníkov zo 69 krajín sveta. Vysiela v 41 jazykoch vrátane latinčiny, arabčiny, čínštiny, hindčiny, ruštiny či konžštiny.

Zamestnanci tejto stanice, ktorej hlavné sídlo je v rímskom paláci neďaleko rieky Tiber, sú zodpovední aj za mnohojazyčný spravodajský portál Svätej stolice Vatican News, ktorý má aj slovenskú verziu.

K svojim 90. narodeninám spustil Vatikánsky rozhlas prvé špecializované online kanály v angličtine, francúzštine, taliančine, španielčine, portugalčine, nemčine a arménčine.
 

Vyberte región