Po Cypre ďalšia facka od Malty, musíme začať od seba, hovorí Škriniar

28.03.2021 Trnava

Trnava 28. marca (TASR) - Slovenskí futbalisti chceli mať po úvodnom dvojzápase kvalifikácie MS 2022 na konte plný počet šesť bodov, no plány sú jedna vec a realita druhá. Z bezgólovej remízy na Cypre sa nepoučili a po ďalšom slabom výkone nezvíťazili ani v sobotnom domácom vystúpení proti outsiderovi H-skupiny Malte. Po polčase prehrávali 0:2, gólmi Dávida Strelca a Milana Škriniara dokázali aspoň vyrovnať, ale nie odvrátiť blamáž.

Prvopolčasovú mizériu favorita okrem dvoch inkasovaných gólov podčiarkla skutočnosť, že na bránku súpera nevyslal ani jednu strelu. Slováci mali šťastie, že pre covidové opatrenia nemohli byť v hľadisku diváci, ináč by ich pri odchode do šatní vyprevadili ohlušujúcim piskotom. "Prvý polčas bol veľmi zlý. Vedeli sme, že Malťania budú hrať organizovane a spoliehať sa na protiútoky. Po našich chybách sme prehrávali 0:2 a do konca polčasu sme vôbec neboli v našej koži. V druhom sa nám podarilo streliť dva rýchle góly a mali sme aj ďalšie šance, žiaľ, nepremenili sme ich. Stratili sme body, ktoré budeme ťažko dobiehať. Takéto zápasy musíme vyhrávať," povedal Škriniar, ktorý po vystriedaní Juraja Kucku nastúpil do druhého polčasu s kapitánskou páskou na rukáve. Slováci po zbabranej úvodnej 45-minútovke na chvíľu ožili, pritlačili súpera a bleskovo vyrovnali, ale v ďalšom priebehu zápasu už neboli schopní streliť 176. tímu rebríčka FIFA ďalší gól. "Sami sme sa dostali do tejto situácie a sami z nej musíme vyjsť. Treba si zhodnotiť tieto zápasy a dostať sa z toho," mrzel zbabraný vstup do kvalifikácie stopéra milánskeho Interu.

Pri absencii kapitána Mareka Hamšíka i ďalších hráčov sa snažil burcovať mužstvo a ísť príkladom v bojovnosti a prístupe. Hrozil pri štandardkách, vyvážal loptu, odmenou mu bol premiérový gól za národný tím, ktorý by však vymenil za tri body. "Uvedomujem si, čo sa odo mňa očakáva. Že musím zobrať zodpovednosť do vlastných rúk, či už slovne, alebo na ihrisku. Každý musíme dať do toho viac a začať od seba, ja ako prvý. Hlavne to však treba dokázať výkonmi na ihrisku. Máme z dvoch zápasov iba dva body a musíme z toho vykľučkovať," konštatoval Škriniar.

Slovensko odohralo s Maltou deviaty vzájomný zápas a iba druhýkrát nedokázalo zvíťaziť. V kvalifikácii síce čaká na zverencov Štefana Tarkoviča ešte osem zápasov, najbližší v utorok v Trnave proti zatiaľ stopercentnému Rusku, už po dvoch kolách sa však dostali do zlej situácie z hľadiska postupu. Na šampionát do Kataru sa priamo prebojujú iba víťazi kvalifikačných skupín. "Futbal je nevyspytateľný. Malťania využili naše chyby. Snažili sme sa to zvrátiť, vyrovnali sme. Mali sme aj ďalšie šance, škoda, že to tam nespadlo. Nemôžeme sa však vzdávať, treba sa pozerať dopredu a urobiť všetko, aby sme napravili chyby, ktorých sme sa dopustili. Musíme ísť ďalej s otvorenou mysľou," pridal svoj názor krajný obranca Martin Koscelník.

Tarkovič po remíze s Maltou: Mali sme to otočiť

Podľa trénera slovenských futbalistov Štefan Tarkoviča urobili jeho zverenci pre úspech proti Malte maximum. Remíza 2:2 proti súperovi, ktorý je o viac ako sto miest nižšie vo svetovom renkingu, je však málo. Tarkovič si to uvedomuje, no zároveň upozornil na fakt, že absenciu kvality deviatich hráčov z kádra je veľmi ťažké nahradiť. Slováci majú po dvoch zápasoch v kvalifikácii na MS 2022 iba dva body a značne si skomplikovali boj o postup na šampionát.

V sobotu v Trnave museli slovenskí reprezentanti zachraňovať remízu, Malťania viedli po prvej 45-minútovke 2:0. Dve dobré šance v 1. polčase zahodil Ďuriš, kým súper bol mimoriadne efektívny. "My sme vstúpili do zápasu s iným rozostavením ako na Cypre, chceli sme podporovať hru obrancami. Začali sme aktívne, ale dostali sme prvý a potom aj druhý gól po individuálnych chybách. Ťažko sme do konca polčasu reagovali," uviedol Tarkovič.

V druhom polčase to bolo zo strany Slovenska lepšie, po góloch Dávida Strelca a Milana Škriniara bolo v 53. minúte vyrovnané, ale v zostávajúcom čase to bol už len boj s obranou súpera. Ten napokon aj so šťastím získal cenný bod. "Chceli sme to zvrátiť, do 2. polčasu sme zmenili rozostavenie. Mali sme veľa šancí, ktoré sme nepremenili, preto sme len remizovali," povzdychol si Tarkovič. Pri inkasovaných góloch vytkol hráčom nedôslednosť v prechode do obrany: "Nedostúpili sme hráčov. Prvého sme nechali strieľať, pri druhom góle musíme takéto situácie riešiť oveľa lepšie."

V kabíne si pred začiatkom druhého polčasu vypočuli hráči zrejme aj ostrejšie slová, ale kormidelník Slovenska to nechcel konkretizovať: "Nie je dobré vyťahovať veci z kabíny. Ale v druhom polčase sme hrali to, čo sme chceli. Ak je niečo pozitívne na tomto zápase, tak to, ako sme vstúpili do druhého polčasu."

Tarkovič si uvedomuje, že jeden dobrý polčas zo štyroch je proti outsiderom skupiny málo, ale zároveň upozornil na absencie. V dvojzápase s Cyprom a Maltou mu chýbalo deväť hráčov. "Našu situáciu vnímam reálne, nikto s tým nepočítal. Viem si predstaviť, aká je asi nálada fanúšikov smerom k reprezentácii. Chceli sme sa prezentovať úplne inak, ja si to uvedomujem. Ale reálna je aj zlá situácia s kádrom. Sme reprezentácia, ktorá cíti stratu kvalitných hráčov. My sme ich stratili až deväť. Nie je to výhovorka, ale realita. V každom prípade sme mali zápas s Maltou otočiť, mali sme na to dosť šancí. Hráči urobili maximum. Po aktívnom vstupe do 2. polčasu sa museli v niektorých fázach aj vydýchať, nemohli sme ísť stále naplno. Súper pritom čakal na brejky. A Malta ukázala kvalitu, aj to treba rešpektovať."

Na archívnej snímke tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Štefan Tarkovič v zápase H-skupiny kvalifikácie MS 2022 vo futbale Slovensko - Malta v Trnave 27. marca 2021.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Sobotný duel nedohral obranca Dávid Hancko, Tarkovič nemal po zápase informácie o jeho zdravotnom stave. Zdravotné problémy zabránili nastúpiť aj brankárovi Martinovi Dúbravkovi. "Dúbravka prebdel celú noc, mal žalúdočné problémy. Cez deň sme sa ho snažili dať dokopy, ale nebol schopný byť úplne pripravený," vysvetlil kormidelník Slovákov.

Pozitív bolo v sobotnom zápase málo, ale vyzdvihnúť treba hru osemnásťročného Tomáša Suslova, ktorý dostal dôveru od začiatku a o rok staršieho Dávida Strelca. Útočník Slovana strelil prvý reprezentačný gól po troch minútach pobytu na ihrisku. "Mňa teší, že obaja majú sebavedomie, ale nemôžu ho mať len dvaja alebo traja. Potrebuje ho celý tím. Ak ho nemáme, je to problém. Ale Suslov a Strelec sú prísľubom pre slovenský futbal a obaja zápas zvládli," uviedol Tarkovič.

Už v utorok čaká Slovákov v ďalšom zápase Rusko, ktorá je na čele H-skupiny so 6 bodmi. Tarkovič v ňom môže rátať s bundesligistami Petrom Pekaríkom a Ondrejom Dudom, ale nie s Lászlóm Bénesom. "Stratili sme body so súpermi, ktorí sú v nižších košoch. Skupina je vyrovnaná, so silnejšími súpermi nám to môže viac sedieť, odpoveď nám dá utorkový zápas. Pekarík sa k nám pripojil už pred Maltou, ale mal nejaký zdravotný problém a zostal v hoteli. Ondrej Duda sa k nám pripojí v nedeľu, prespal vo Viedni. S Lászlóom Bénesom rozprával Marek Mintál, hráč sa cíti sa unavený a nepríde," dodal tréner SR.
 

Vyberte región