Ganna vyhral úvodnú etapu Giro d'Italia, Sagan obsadil 51. miesto

08.05.2021 Celý región

Turín 8. mája (TASR) - Taliansky cyklista Filippo Ganna zvíťazil v úvodnej etape 104. ročníka pretekov Giro d'Italia a ako prvý si obliekol ružový dres pre lídra celkového poradia. Jazdec stajne Ineos Grenadiers zvládol 8,6 km dlhú individuálnu časovku so štartom a cieľom v Turíne za osem minút a 47 sekúnd. Na druhom a treťom mieste skončili pretekári tímu Jumbo-Visma, druhý bol ďalší Talian Edoardo Affini s mankom desať sekúnd, tretí skončil Nór Tobias Foss (+13 s). Slovák Peter Sagan v drese Bora-Hansgrohe obsadil 51. miesto so stratou 41 sekúnd.

Dvadsaťštyriročný Ganna tak pokračuje v úspešnom ťažení z vlaňajšej sezóny. Majster sveta v tejto disciplíne vyhral minulý rok všetky tri individuálne časovky na Gire a pridal jeden triumf aj v klasickej etape. "Som tu a som naozaj šťastný. Odštartoval som s malým tímovým rádiom, no nič som nepočul a tak som si povedal, že pôjdem naplno a budem počúvať ľudí popri ceste. Ak ma budú povzbudzovať, tak viem, že idem rýchlo. Takto som získal toto úžasné víťazstvo," citoval ho portál cyclingnews.com.

Ganna vyhral od vlaňajšieho augusta do februára 2021 všetkých osem časoviek, na ktorých štartoval. Jeho séria sa však zastavila v marci na Tirreno - Adriatico a následne nevyhral ani dve časovky na pretekoch Tour de Romandie. "Nemal som pocit, že som pripravený na tieto preteky. Moja morálka nebola po Okolo Romandie príliš dobrá, no teraz je späť," povedal.

Z hlavných kandidátov na celkové prvenstvo dosiahol najlepší čas Portugalčan Joao Almeida. Jazdec stajne Deceuninck-Quick Step, ktorý vlani nosil dva týždne ružový dres, obsadil štvrté miesto so stratou 1ý sekúnd na víťaza. Jeho tímový kolega a ďalší z veľkých ašpirantov na triumf Remco Evenepoel skončil siedmy s mankom 19 s. Dvadsaťjedenročný Belgičan štartuje na Giro po deväťmesačnej pauze od vážneho pádu vlani v auguste na Okolo Lombardska. Brit Simon Yates (Team BikeExchange) obsadil 37. miesto (+38 s) a Kolumbijčan Egan Bernal (Ineos Grenadiers) skončil na 40. priečke (+39 s). Peter Sagan sa snažil o čo najlepší čas, v cieli zaostal za víťazom o 41 sekúnd, čo mu stačilo na 51. miesto a rovnaké mu patrí aj v celkovom poradí. Tridsaťjedenročný Slovák mal priemernú rýchlosť 54,507 km/h, víťazný Ganna 58,748 km/h.

Nedeľňajšia druhá etapa povedie zo Stupinigi do Novary, ktorá meria 179 km, má rovinatý profil a očakáva sa súboj šprintérov v hromadnom dojazde.

Výsledky 1. etapy (individuálna časovka na 8,6 km, Turín - Turín):
1. Filippo Ganna (Tal./Ineos Grenadiers) 8:47 min,
2. Edoardo Affini (Tal./Jumbo-Visma) +10 s,
3. Tobias Foss (Nór./Jumbo-Visma) +13,
4. Joao Almeida (Port./Deceuninck-QuickStep) +17,
5. Remi Cavagna (Fr./Deceuninck-QuickStep) +18,
6. Jos van Emden (Hol./Jumbo-Visma) rovnaký čas,
7. Remco Evenepoel (Belg./Deceuninck-QuickStep) +19,
8. Max Walscheid (Nem./Qhubeka Assos) rovnaký čas,
9. Matthias Brändle (Rak./Israel Start-Up Nation) +22,
10. Gianni Moscon (Tal./Ineos Grenadiers) +23, ...
51. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +41

Celkové poradie:
1. Ganna 8:47 min,
2. Affini +10 s,
3. Foss +13,
4. Almeida +17,
5. Cavagna +18,
6. van Emden rovnaký čas,
7. Evenepoel +19,
8. Walscheid rovnaký čas,
9. Brändle +22,
10. Moscon +23, ...
51. SAGAN +41
 

Vyberte región