Jozefa Kičuru nahradí v Zastupiteľstve PSK Ján Baloga

22.07.2021 Prešov

Prešov 22. júla (TASR) - Bývalého poslanca Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Jozefa Kičuru, ktorého súd uznal za vinného z prečinu nepriamej korupcie, nahradí v zastupiteľstve Ján Baloga. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

"Náhradník zloží na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva 30. augusta zákonom stanovený sľub a zároveň mu bude odovzdané osvedčenie o zvolení za poslanca," uviedla Jeleňová.

Mandát poslanca zaniká právoplatným odsúdením za úmyselný trestný čin automaticky. "Dohoda o vine a treste je z tohto pohľadu len procesnou stránkou veci a dôkazom o akceptovaní viny aj dohody o výške trestu," vysvetlil pre TASR ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák. Ak zanikol mandát poslanca zastupiteľstva, nastupuje ako náhradník kandidát, ktorý získal najviac platných hlasov v danom volebnom obvode.

Dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a Jozefom Kičurom schválil 15. júla Špecializovaný trestný súd. Kičurovi za prečin nepriamej korupcie uložil trest odňatia slobody vo výmere 18 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 30 mesiacov. Uložil mu aj peňažný trest 25.000 eur, ak by nezaplatil, náhradou bude trest odňatia slobody na 12 mesiacov.

Podľa medializovaných informácií Kičuru obvinili z nepriamej korupcie pre úplatok 100.000 eur v súvislosti s privatizáciou podielu v prešovskej SAD.
 

Vyberte región