Tunel Bôrik odovzdajú v novembri 2009

03.07.2009 Poprad

Mengusovce 3. júla (TASR) - Tunel Bôrik pri Svite, ktorý je súčasťou takmer 26-kilometrového úseku diaľnice D1 Mengusovce-Jánovce, odovzdajú do používania v novembri 2009.
Pôvodne mal byť odovzdaný v apríli. Sklz zapríčinila dodávateľská organizácia predovšetkým na stavbe Strediska správy a údržby diaľnic (SSÚD) v Mengusovciach.
Minister dopravy SR Ľubomír Vážny po dnešnom kontrolnom dni na stavenisku povedal: \"Prijali sme opatrenia, ktoré zaručujú, že SSÚD bude ukončené v správnom čase, keďže sprevádzkovanie strediska a hlavne jeho dispečingu je podmienkou prevádzkyschopnosti tunela. \" Dodal, že voči dodávateľovi uplatnia sankcie.
Investičný riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Juraj Černák pre TASR dodal, že k tomu, aby stavebné práce výraznejšie pokročili, treba urobiť niekoľko desiatok metrov ciest pred tunelom z oboch strán. \"Gro stavebných prác je ukončené, začína sa montáž technológie. Je to krátky dvojrúrový tunel, ktorý ma tisíc metrov. Zaujímavosťou je, že velín pre riadenie tunela bude v neďalekom SSÚD, kde budú sídliť aj hasiči a policajti. \"
Diaľnica D1 Mengusovce-Jánovce bola rozdelená na tri úseky. Prvý sa začína za mimoúrovňovou križovatkou Mengusovce, ktorá bola vybudovaná v rámci predchádzajúceho úseku diaľnice D1 Važec-Mengusovce, odovzdaného do užívania v septembri 2008. Úsek meria 8 kilometrov a je budovaný v plnom profile. Najnáročnejším objektom na tomto úseku je tunel Bôrik, ktorý má byť odovzdaný v novembri. Druhý úsek má 6,23 km a končí v Poprade-Matejovciach. Najdlhším je tretí úsek po Jánovce, meria 11,62 km.
Tunel Bôrik skracuje trasu diaľničného úseku oproti povrchovému riešeniu približne o 3,5 km a súčasne plní ekologickú funkciu - ochranu krajinného prostredia na úpätí Vysokých Tatier.
 

Vyberte región