Adrenalínové horské kolobežky zatiaľ odpočívajú

17.07.2009 Poprad

Vysoké Tatry 17. júla (TASR) - Adrenalínová jazda na horských kolobežkách vo Vysokých Tatrách má zatiaľ červenú.
Ako povedal pre TASR po dnešnom stretnutí vlastníkov pozemkov s vedením mesta riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Peter Líška, prvoradá musí byť bezpečnosť.
Kolobežky zatiaľ počkajú, prevádzka je pozastavená. Vlastníci pozemkov, teda Štátne lesy TANAPu a Tatranské lanové dráhy (TLD) sa dohodli, že v súčinnosti s mestom oslovia ďalšie podnikateľské subjekty, ktoré využívajú cestu na Hrebienok napríklad na zásobovanie hotela či vysokohorských chát. Cieľom bude nastaviť bezpečný režim pohybu áut na ceste, ktorá bola prekategorizovaná na lesnú. \"Detaily by sme mali dohodnúť už na budúci týždeň, \" spresnil námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu Marián Šturcel.
Diskusia o bezpečnosti prevádzky horských kolobežiek vo Vysokých Tatrách sa rozprúdila po tom, ako sa 10. júla popoludní vážne zranil 12 ročný chlapec z Litvy pri zrážke s autom počas jazdy na kolobežke zo Štartu do Tatranskej Lomnice. Chlapca previezli vrtuľníkom do popradskej nemocnice a odtiaľ do Košíc.
Prevádzkovateľom kolobežiek na trase zo Štartu do Tatranskej Lomnice sú TLD, ktoré túto činnosť po nehode pozastavili. Prípad v súčasnosti vyšetruje polícia. \"Za tri roky prevádzky to bol jediný úraz na tomto úseku, \" konštatoval Šturcel.
Častejšie dochádzalo k úrazom na ceste z Hrebienka do Starého Smokovca, kde je aj väčší pohyb áut a peších turistov. Prevádzkovateľom jazdy na kolobežkách na tomto úseku je súkromná osoba.
Prekategorizovanie z miestnej komunikácie na lesnú cestu znamená, ju možno využívať len so súhlasom vlastníkov pozemkov.
 

Vyberte región