Voda si v minulom roku vyžiadala na Slovensku 115 životov

21.07.2009 Celý región

Bratislava 21. júla (TASR) - Čierne kroniky napĺňali v minulom roku aj prípady utopenia, ktoré si vyžiadali 115 životov.
Ako vyplynulo zo štatistiky, ktorú TASR poskytol Milan Hučko z bratislavského hasičského a záchranného útvaru, najviac utopených (28 ľudí) bolo vo veku od 30 do 40 rokov, ktorú nasledovala kategória 50 až 60-ročných (25 ľudí). Vo veku do 20 rokov skonalo 11 osôb.

Ľudia najčastejšie zahynuli v tečúcich vodách (58 úmrtí), netečúce vody si vyžiadali ďalších 28 životov. Dvaja ľudia sa utopili v bazéne, deväť ľudí prišlo o život v studni a v priehradách boj s vodou prehralo deväť osôb. Štatistiky napĺňali aj prípady utopenia v odpadových jamách, do ktorých spadli štyria ľudia.

Až v 55 prípadoch bol príčinou utopenia alkohol. \"V podstate máme viac utopených ako prímorské krajiny. A práve na Slovensku je aj vysoké percento ľudí utopených pod vplyvom alkoholu, \" uviedol pre TASR Samuel Hruškovic z Rescue Team Slovakia. Mnoho prípadov utopenia nastáva aj vplyvom zlyhania telesných funkcií. Pobyt na slnku môže spôsobiť úpal. Pri následnom páde do vody, môže dostať organizmus šok z chladnej vody a dôjde k utopeniu.

\"Najbezpečnejšími plochami na kúpanie sú tie, kde je prítomná vodná záchranná služba, kde zaobstarávajú bezpečnosť školení profesionáli, \" zdôraznil záchranár s tým, že najnebezpečnejšie sú rieky s tečúcou vodou a prudké zrázy na neznámych vodných plochách. Zároveň upozornil, že dospelí ani mladiství by pre hrozbu závažných poranení krčnej chrbtice nikdy nemali skákať do neznámej vody, ale ani do známej a mútnej vody.

Ani skúsení plavci by podľa odborníka nemali preceňovať svoje schopnosti. \"Popri brehu sa dá plávať rovnaká vzdialenosť ako k stredu jazera. V prípade krízy stačí len pár temp a máme zem pod nohami, \" ilustroval. Vo vode by mali byť aspoň dvaja plavci spolu, pričom je dôležité neplávať v blízkosti plavidiel alebo v priestoroch plavebných dráh. \"Pri blížiacej sa búrke je potrebné vodnú plochu urýchlene opustiť, pretože hlava plavca na tejto ploche ako voľnom priestranstve je najbližším predmetom pre úder blesku, \" upozornil. Platí to aj v prípade windsurfingu alebo vodného bicykla.
 

Vyberte región