Rusko pozastaví činnosť svojej misie pri NATO

18.10.2021 Celý región

Moskva 18. októbra (TASR) – Rusko od novembra pozastaví činnosť svojej Stálej misie pri NATO v Bruseli. Tento krok je reakciou na rozhodnutie Severoatlantickej aliancie o odobratí akreditácie ôsmim členom ruskej misie na základe podozrenia, že pracovali pre ruské tajné služby. Oznámil to v pondelok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorého citovala agentúra TASS.

„V dôsledku cielených krokov zo strany NATO nemáme vytvorené náležité podmienky pre elementárnu diplomatickú činnosť. V reakcii na kroky NATO pozastavujeme našu Stálu misiu pri NATO vrátane pôsobenia hlavného vojenského predstaviteľa (Ruska)," uviedol Lavrov na tlačovej konferencii s tým, že Rusko pozastaví činnosť svojej misie pri NATO pravdepodobne od 1. novembra.

Šéf ruského rezortu diplomacie zároveň oznámil, že sa pozastavuje aj činnosť informačnej kancelárie Severoatlantickej aliancie a vojenskej styčnej misie NATO v Moskve, pričom jej členom bude odobratá akreditácia. Podľa Lavrova už Moskva o týchto krokom upovedomila medzinárodný sektretariát NATO.

„Ak bude NATO potrebovať niečo urgentne riešiť, môže v takýchto záležitostiach kontaktovať nášho veľvyslanca v Belgicku," vyhlásil Lavrov.

NATO 6. októbra oznámila svoje rozhodnutie odobrať akreditáciu ôsmim členom Stálej misie Ruska pri NATO na základe podozrenia, že v utajení pracovali pre ruské tajné služby. NATO takisto znížilo počet akreditovaných pozícií, ktoré môže Rusko obsadiť vo svojom zastúpení pri Aliancii, z doterajších 20 na desať. Ruskí diplomati, ktorým bola odobratá akreditácia, musia opustiť Brusel do konca októbra.

Aliancia však zdôraznila, že je stále otvorená pre zmysluplný dialóg s Moskvou.
 

Vyberte región