Slávnosti Pod Kráľovou hoľou sú lákadlom pre turistov

23.07.2009 Poprad

Liptovská Teplička 23. júla (TASR) - Uchovávanie tradícií je cennou devízou rozvoja cestovného ruchu v Liptovskej Tepličke v okrese Poprad.
Starosta Jozef Mezovský pre TASR konštatoval, že obec sa zviditeľnila ako Dedina roka 2007 a následne tým, že o rok neskôr obsadila druhé miesto v desiatom ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny. \"Našim jediným profitom zo súťaže bola propagácia v rámci Slovenska i zahraničia. Môžem povedať, že Liptovskú Tepličku objavuje čoraz viac turistov. Najviac ich prichádza počas dvojdňového folklórneho festivalu Slávnosti pod Kráľovou hoľou\".
Štrnásty ročník podujatia sa bude konať v miestnom amfiteátri v Liptovskej Tepličke v prvý augustový víkend. Obec si súčasne pripomenie 375. výročie prvej písomnej zmienky. \"Prídu aj zástupcovia Dedín roka 2007 spoza rieky Morava i z Maďarska, \" informoval starosta.
Program folklórnych slávnosti sa začne v sobotu 1. augusta popoludní o 13. hodine živou pozvánkou účinkujúcich. V otváracom programe pod názvom Klenoty ľudu troch regiónov sa predstavia folklórne skupiny z Liptova, Spiša a Horehronia. V ďalej časti vystúpi jubilujúci domáci folklórny súbor Tepličan, ktorý si pripomenie 35. výročie vzniku. V pásme Kultúra nás spája sa predstavia zahraniční hostia festivalu.
Slávnosti pod Kráľovou hoľou budú pokračovať v nedeľu 2. augusta dopoludnia svätou omšou za rodákov a popoludní od 13. sa začne hlavný program sprievodom obcou, ukážkami remesiel a ochutnávkou typických miestnych jedál. V amfiteátri sa predstavia hosťujúce folklórne súbory a skupiny, medzi nimi Jánošík zo Svitu, Hriňovčan z Hriňovej či Železiar z Košíc.
Zo sprievodných podujatí to budú napríklad výstava zamatových šatiek ako súčasti sviatočného oblečenia žien z Liptovskej Tepličky či výstava fotografií o obci a živote v nej. Najmenších poteší pohľad na zvieratá v rámci vidieckej \"mini ZOO\" nazvanej Na tom našom dvore.
Liptovská Teplička má asi 2300 obyvateľov. Devízou obce je krásna príroda, osobitý folklór, ale napríklad aj ojedinelé podzemné pivnice na uskladnenie zemiakov, ktoré sú vykopané v okolitých kopcoch kolmo na spôsob studní. Uskladnené zemiaky si v nich udržia dobrú kvalitu až do novej úrody.
 

Vyberte región