Curtoniová vyhrala super-G v Cortine, Goggiová spadla

23.01.2022 Celý región

Cortina d´Ampezzo 23. januára (TASR) - Talianska lyžiarka Elena Curtoniová sa v nedeľu stala víťazkou super-G Svetového pohára. Na domácej trati v Cortine d´Ampezzo zdolala o 9 stotín sekundy Rakúšanku Tamaru Tipplerovú. Tretia skončila Michelle Gisinová zo Švajčiarska (+0,24 s). Slovenka Petra Vlhová neštartovala, líderka celkového poradia SP Mikaela Shiffrinová z USA obsadila 16. pozíciu (+1,01).

Shiffrinová získala 15 bodov a pred druhou Vlhovou ich má v celkovom hodnotení k dobru 52. Dovtedajšia líderka hodnotenia disciplíny Sofia Goggiová z Talianska mala nepríjemný pád, zo svahu však zlyžovala po svojich. Po súťaži ju čakalo vyšetrenie ľavého kolena v nemocnici v Miláne. Olympijská víťazka v zjazde z Pjongčangu spadla aj pred týždňom v zjazde v rakúskom Zauchensee. Curtoniová v ideálnych podmienkach vyšla na trať ako piata, v druhej polovici zjazdovky sa dostala do zelených čísiel a náskok si udržala až do cieľa. Tridsaťročná zjazdárka dosiahla druhý triumf v SP v kariére. Potvrdila taliansku dominanciu v disciplíne v tejto sezóne, keď reprezentantky tejto krajiny vyhrali päť zo šiestich pretekov. V priebežnom hodnotení super-G poskočila z tretej na druhú priečku. Druhá talianska lyžiarka po Goggiovej s dvoma tohtosezónnymi víťazstvami v super-G Federica Brignoneová skončila tesne za pódiom na štvrtom mieste (+0,32). Ujala sa však vedenia v priebežnom poradí disciplíny. Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska, jediná žena, ktorá v superobrovskom slalome v sezóne dokázala prelomiť taliansku nadvládu, skončila až 13. (+0,83).

"Je to také horkosladké víťazstvo. Som šťastná, že som vyhrala, že som bola schopná ísť dobre. Tiež som však mala strach o Sofiu. Bola v šoku," citovala agentúra AP víťazku.

Petra Vlhová sa chce plne sústrediť na obrovský slalom v ďalšom talianskom stredisku Kronplatz, kde v utorok 25. januára absolvuje generálku na ZOH v Pekingu. Kĺzavé disciplíny si v tejto sezóne vyskúšala v rakúskom Zauchensee. Pred týždňom obsadila v zjazde 26. miesto a v super-G skončila na osemnástej pozícii.

Výsledky super-G SP v Cortine d´Ampezzo:

1. Elena Curtoniová (Tal.) 1:20,98 min
2. Tamara Tipplerová (Rak.) +0,09 s
3. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,24
4. Federica Brignoneová (Tal.) +0,32
5. Corinne Suterová (Švaj.) +0,44
6. Tessa Worleyová (Fr.) +0,54
7. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,59
8. Ester Ledecká (ČR) +0,61
9. Alice Robinsonová (N.Zél.) +0,62
10. Mirjam Puchnerová (Rak.) +0,66

Celkové poradie SP (po 24 z 37 súťaží):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 981, 2. Petra VLHOVÁ (SR) 929, 3. Sofia Goggiová (Tal.) 769, 4. Brignoneová 609, 5. Sara Hectorová (Švéd.) 582, 6. Ramona Siebenhoferová (Rak.) 533

Poradie v super-G (6 z 9):

1. Brignoneová 377, 2. Curtoniová 348, 3. Goggiová 332, 4. Lara Gutová-Behramiová (Švaj) 226, 5. Shiffrinová 220, 6. Mowinckelová 208, ... 43. VLHOVÁ 13
 
 

Goggiová utrpela fraktúru holennej kosti, ZOH chce však stihnúť

Cortina d'Ampezzo 23. januára (TASR) - Talianska lyžiarka Sofia Goggiová si pri páde v nedeľnom super-G Svetového pohára v Cortine d'Ampezzo poškodila predný krížny väz v ľavom kolene a utrpela fraktúru v holennej kosti. Napriek tomu chce stihnúť ZOH v Pekingu, kde plánuje obhajovať titul v zjazde.

Po páde sa držala za koleno, ale napokon zišla do cieľa na svojich lyžiach. Následné vyšetrenie v nemocnici v Miláne odhalilo menšie poškodenie krížneho väzu, drobnú fraktúru v holennej kosti a poranenie šľachy. Goggiová okamžite začne s rehabilitáciou a dúfa, že stihne štart na ZOH. Zjazd je v Pekingu na programe 15. februára.

"Je to stopka, po ktorej som rozhodne netúžila v takej dôležitej fáze sezóny. Hneď v nasledujúcich hodinách začnem s fyzioterapiou, aby som sa stihla zotaviť do olympijského zjazdu, mojej obľúbenej disciplíny, v ktorej obhajujem zlato," povedala Goggiová podľa agentúry AFP.

Na domácej zjazdovke ju zastúpila krajanka Elena Curtoniová, ktorá si pripísala prvý triumf v super-G v prestížnom seriáli a celkovo druhý v kariére.
 
 

Vyberte región