Peteraj, Knechtová, Lasica a Desmod si prevezmú Ceny SOZA 2009

10.09.2009 Celý región

Bratislava 10. septembra (TASR) – Kamil Peteraj, Katarína Knechtová, Milan Lasica a skupina Desmod si dnes večer prevezmú v Bratislave Ceny SOZA 2009.
Po trinásty raz ocení Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) úspešných autorov slovenskej hudobnej scény. Ceny SOZA sa odovzdávajú raz ročne za výsledky dosiahnuté pri verejnom uvádzaní hudobných diel v predchádzajúcom roku.

„Účelom tohto podujatia je dosiahnuť isté spoločenské uznanie pre ľudí, pre autorov, pre umelcov, ktorí vytvárajú to najlepšie na Slovensku v rámci hudobnej kultúry. Ide o to, aby si prevzali ceny za svoje aktivity, za svoju činnosť, a aby sa tieto ceny odovzdali pred zrakom verejnosti za prítomnosti významných osobností spoločenského a kultúrneho života, “ povedal v úvode dnešného stretnutia s médiami riaditeľ SOZA Vladimír Repčík.

Cenu SOZA za najhranejšiu skladbu získala nitrianska skupina Desmod a ich pieseň Zober ma domov. V slovenskom éteri a na verejných produkciách bola hraná celkom 33.153 minút, čo v prepočte znamená, že bola hraná 6906-krát, teda v priemere 19-krát denne. Desmod získali aj cenu za najpredávanejší zvukový nosič slovenských autorov, je ním hitová kompilácia Best Of Desmod/Dekáda 98-08, vyšiel vo vydavateľstve Sony Music a dosiahol predaj 10.918 kusov.

Cenu SOZA pre autora najhranejších hudobných diel získal textár Kamil Peteraj, piesne s jeho textami sa hrali celkom 156.176 minút, v prepočte 122 pesničiek denne a v priemere 19 v jednej hodine. Za najúspešnejšie uvádzanie tvorby v zahraničí si ocenenie prevezme úspešná Prešovčanka Katarína Knechtová.

Zápis do Zlatej knihy SOZA udeľuje výbor už nežijúcemu umelcovi, ktorý svojou tvorbou obohatil slovenskú hudobnú kultúru, dnes večer do nej zapíšu skladateľa Bohumila Trnečku (zomrel 30.4.2009) a skladateľa Juraja Beneša (zomrel 11.9.2004). Veľkú cenu SOZA za umelecký prínos získal známy herec, režisér, spevák a textár Milan Lasica. Ceny odovzdajú zástupcovia SOZA na slávnostnom stretnutí dnes večer.

„Je to ocenenie autorov všetkých žánrov, to znamená, že je to ojedinelá akcia, oceňujeme všetkých, ktorí tvoria to najlepšie na Slovensku, sú to ceny, ktoré vyplývajú z prísnych štatistík, to znamená, že sú aj nesmierne objektívne, “ povedal pre TASR Vladimír Repčík.
 

Vyberte región