Kanaďania cez čínsky tím do štvrťfinále proti Švédom

16.02.2022 Celý región

Peking 15. februára (TASR) - Kanadskí hokejisti podľa očakávania skompletizovali štvrťfinálovú osmičku olympijského turnaja v Pekingu, keď v utorok v kvalifikačnom zápase zdolali Čínu 7:2. V stredu sa na záver programu bojov o semifinále (14.30 SEČ) stretnú so Švédskom.

Kvalifikácia o postup do štvrťfinále:


Kanada - Čína 7:2 (2:1, 3:1, 2:0)
Góly: 7. Weal (Tambellini, Noreau), 10. Weal (Staal, Tambellini), 27. Tambellini (Noreau, Weal), 29. Tambellini (tr. strieľanie), 33. O´Dell (Demers, Johnson), 56. Staal (McTavish, McBain), 59. McBain (Noreau, Tambellini) - 16. Kane, 39. Kane (Lockhart, Chelios). Rozhodovali: Tscherrig (Švaj.), Vikman (Fín.) - Obwegeser (Švaj.), Ondráček (ČR), vylúčení: 5:9 na 2 min, navyše Ellis (Kan.) 5 min za úder lakťom, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0, 994 divákov.

Kanada: Tomkins - Robinson, Power, Wotherspoon, Noreau, Demers, Barberio, Ho-Sang, Ellis - McBain, Staal, McTavish - Knight, Tambellini, Weal - Johnson, O´Dell, Street - Winnik, Desharnais, Cracknell
Čína: Smith (21. O'Brien) - Sproul, Chelios, Schultz, Osipov, Yuen, Fram, Čchen, Siang - S. Foo, Lockhart, P. Foo - Žang, Kane, Čung - Werek, Wong, Yip - Ť. Jan, Ying, Ž. Jan


Vysoký favorit okamžite po úvodnom buly demonštroval, že chce hneď rozhodnúť a v pokoji dokorčuľovať do stredajšieho hlavného play off - prvá strela v 27. sekunde, prvá veľká šanca v 31. sekunde a v prvom striedaní kanonáda okolo bránky. Kanaďania pokračovali v načatom, mali aj ďalšie šance, ale takmer vôbec nebránili. Po dvoch minútach nebola pre nich varovaním ani šanca čínskeho tímu v kontre a vo štvrtej minúte sa dialo nevídané. Čínsky hokejový kolektív za signalizovaného trestného strieľania drvil javorový list vyše minútu v útočnom pásme a hoci na veľkej strelnici z tlaku sirup nevytiekol, faulovaný Spencer Foo dostal šancu nepremeniť nariadený nájazd. Zdalo sa, že tento moment zápas zlomí, najmä keď Weal v presilovke dorazil puk do "tyčkovej delovke" spoluhráča. Lenže ani po jeho ďalšom zásahu na 2:0 sa čínsky tím nezlomil a hoci mali Kanaďania prevahu a množstvo šancí, oba tímy sa postarali o veľmi zaujímavú a kvalitnú tretinu, tobôž keď pred bránkou dôrazný Kane znížil. Klaksón o sekundu predstihlo zazvonenie čínskej žŕdky.

Do druhého dejstva vstúpil favorit trpezlivejšie a koncentrovanejšie v defenzíve a súpera 20-minútový supervýkon zrejme vyčerpal. Plus zraneného brankára Smitha nahradil O´Brien a po šiestich minútach bolo zrejmé, že nemá fazónu svojho predchodcu. Tri góly Kanady v pomerne rýchlom slede definitívne rozhodli o skompletizovaní štvrťfinálovej osmičky, hoci Kane využil na skorigovanie početnú výhodu o dvoch hráčov a čínske mužstvo po druhej prestávke pokračovalo v štandardnej 5-minútovej presilovke. Kanaďania šetrili sily na Švédov a čínska reprezentácia, v neutíchajúcej útočnej a streleckej snahe, uhrala dôstojný výsledok s kolískou hokeja, hoci ho v závere ešte trochu pokazili dva inkasované góly.
 

Vyberte región