Slovenka Rexová skončila piata v obrovskom slalome

11.03.2022 Celý región

Peking 11. marca (TASR) - Slovenská reprezentantka v paraalpskom lyžovaní Alexandra Rexová obsadila v obrovskom slalome na zimných paralympijských hrách v Pekingu piate miesto v kategórii zrakovo znevýhodnených. S navádzačkou Evou Trajčíkovou zaostali za víťaznou Rakúšankou Veronikou Aignerou o 9,48 sekundy. Henriete Farkašovej sa nepodarilo dokončiť prvé kolo a neobhájila tak zlato z Pjongčangu 2018.

Pre Farkašovú sa skončili preteky hneď po štarte. "Zachytila som rukou štvrtú či šiestu bránu. Pretočilo ma rovnako ako včera Jakuba Kraka," uviedla pre paralympic.sk Farkašová, ktorá mala z kvarteta slovenských reprezentantiek najväčšie šance na zisk medaily v "obráku": "Mrzí ma to. Aj kvôli Miškovi, za ktorým som nedokončila aj super-G." Podľa navádzača Michala Červeňa bola trať postavená dosť atypicky: "Uzavretá s nahustenými bránami. Niektoré sú len 20 m od seba, iné v rozostupoch do 28 m. Treba meniť rytmus jazdy."

Rexová bojovala v prvom kole s bolesťou nôh, dosiahla v ňom piaty najlepší čas. "Na pätách sa mi tvoria výrastky a v tvrdých lyžiarkach ich cítim pri každom oblúku. Myslela som si, že súťažný adrenalín bolesť potlačí, žiaľ, limitovala ma," prezradila slovenská reprezentantka, ktorá sa v druhom kole už vyššie nedokázala posunúť. "Som maximalistka. Súperiť na paralympiáde s najlepšími je motivujúce, no chcela som dnes dosiahnuť viac," vyhlásila. "Saška zajazdila dve vyrovnané jazdy. V tréningu už išla aj lepšie, no na medailu sme asi nemali dosť natrénované," priznala jej navádzačka Trajčíková.

V kategórii stojacich žien skončila Vanesa Gašková v obrovskom slalome na 11. priečke. Petra Smaržová bola po prvom kole na deviatej pozícii, druhú jazdu však nedokončila. "Akoby mi terénna nerovnosť rozhodila lyže a už som sa viezla. Našťastie bez zranenia, len s odretým chrbtom," uviedla pre web SPV.


ZPH 2022 - paraalpské lyžovanie


obrovský slalom

zrakovo znevýhodnené ženy: 1. Veronika Aignerová/ Elisabeth Aignerová (Rak.) 1:52,54 min., 2. Tan-čching Ču/Chan-chan Jen (Čína) +7,31 s, 3. Barbara Aignerová/Klara Sykorová +7,39, ..., 5. Alexandra REXOVÁ/Eva TRAJČÍKOVÁ (SR) +9,48, Henrieta FARKAŠOVÁ/Michal ČERVEŇ (SR) nedokončili

stojace ženy: 1. Meng-čchiou Čang (Čína) 1:55,12, 2. Mollie Jepsenová (Kan.) +5,83 s, 3. Andrea Rothfussová (Nem.) +6,79, ..., 11. Vanesa GAŠKOVÁ (SR) +28,42, Petra SMARŽOVÁ (SR) nedokončila
 

Vyberte región