Štátna vedecká knižnica v Prešove je po rekonštrukcii bezbariérová

14.03.2022 Prešov

Prešov 14. marca (TASR) - Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Prešove otvára v pondelok všeobecnú študovňu v nových zrekonštruovaných priestoroch oddelenia knižnično-informačných služieb na Námestí mládeže. Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii, ktorú vlani tieto priestory podstúpili, ju budú môcť využívať aj imobilní. TASR o tom za prešovskú ŠVK informovala Renáta Šmidová.

Ako uviedla vedúca oddelenia knižnično-informačných služieb Valéria Ferková, bezbariérovosť vyriešili inštaláciou výťahu, čo bolo dosť náročné na projektovanie i financovanie. "Budova, v ktorej pôsobí oddelenie služieb od roku 1996, mala výrazné vnútorné architektonické obmedzenia a rovnako nás obmedzovala aj lokalita budovy a pohyb okolo nej," priblížila s tým, že rekonštrukcia si vyžiadala náklady vo výške viac ako 320.000 eur. Jej výsledkom je nová dispozícia priestorov študovne a zmodernizovaný hlavný vstup.

Vo vynovenej študovni bude návštevníkom k dispozícii prístup približne k 14.000 dokumentom vo voľnom výbere. Súčasťou jej vybavenia sú wifi pripojenie, štyri počítače, multifunkčné zariadenia na kopírovanie a skenovanie, klimatizácia a relaxačná zóna. "Pre používateľov, ktorí chcú pracovať v skupinách, máme pripravenú zvukovo izolovanú zónu, tzv. coworking priestor pre osem osôb, ak popri štúdiu potrebujú medzi sebou komunikovať," doplnila Šmidová.

Ako tiež upozornila, počas rekonštrukcie oddelenia, s ktorou sa začalo ešte v roku 2016, nastali aj organizačné zmeny. "Výraznejšou zmenou bolo presťahovanie čitárne do debarierizovaných priestorov v centre mesta, kde v prívetivom prostredí sídelnej budovy poskytuje služby od marca 2021," ozrejmila s tým, že v priestoroch čitárne funguje aj výstavný priestor WindowGallery, prezentujúci práce najmä prešovských fotografov a výtvarníkov.

Podľa slov riaditeľky ŠVK v Prešove Valérie Závadskej sa síce knižnica snaží rekonštrukciami a obnovami svoje služby modernizovať, jej "efektívnemu a plnohodnotnému fungovaniu" bráni "roztrúsenosť" knižnice vo viacerých budovách.
 

Vyberte región